Všichni zřejmě znají interface SIO2PC, který se používá pro přenos dat mezi osmibitovým Atari a počítači PC. Sériové rozhraní RS232 ale už delší dobu na PC nepatří mezi standardní vybavení, místo něj zde najdeme většinou pouze USB. Z toho důvodu se postupně přešlo na SIO2PC USB. Nejčastěji používaný čip FTDI FT232 ale není úplně levný a v poslední době ani není u prodejců skladem. Napadlo mě, že když klony vývojových desek Arduino mohou úspěšně pro přenos dat používat čínské čipy CH340, mělo by to fungovat s naším osmibitovým Atari.
V datasheetu k CH340 je popsáno více provedení čipu, v úvahu připadaly CH340G a CH340C. Výhodou varianty C je, že nepotřebuje pro funkci externí krystal. Bohužel jsem jej v žádném dostupném obchodě nenašel. CH340G se dá běžně koupit zhruba za 30,- Kč.
Schéma rozhraní vychází z doporučeného zapojení z datasheetu. Ze začátku ale nefungoval přenos dat směrem do Atari. To se nakonec podařilo vyřešit přidáním pull-up rezistoru k Rx signálu.
Čip CH340G má k dispozici všechny signály pro handshake. Signál Command z Atari se může připojit na jeden ze tří možných DSR, CTS nebo RI. Záleží na programu, který z nich používá.
Pro přenos dat mezi Atari a velkým počítačem používám program AspeQT. Pod operačním systémem Linux komunikace běží hned bez problémů, protože ovladač pro čipy CH340 je součástí standardní instalace. Ve Windows se musí ovladač doinstalovat.
Zajímavé je, že pod systémem Mac OSX není možné použít hardwarový handshake, vypadá to, že není v ovladači vůbec naimplementován. Pokud se v nastavení zvolí volba NONE, komunikace běží. S volbou SOFTWARE mi přenos nefungoval. Testoval jsem ale pouze ovladač, který je součástí OSX, alternativní jsem našel až později a ještě jsem jej nezkoušel.
Schéma rozhraní najdete zde ve Flopu. Zapojení je jednoduché, kromě vlastního čipu je potřeba krystal a několik drobných součástek. Překážkou může být, že se čip dodává pouze v provedení SMD.
Myslím, že SIO2PC USB s čínským čipem CH340G je zajímavá alternativa k FTDI a stojí za to ji vyzkoušet.
-jk-