Úvodník pro FLOP 65

Vážení čtenáři,

zdravím vás v nelehké době. Pandemie koronaviru (SARS-CoV-2) již způsobila, že Atariáda nemohla proběhnout v plánovaném termínu. I proto jsme odsunuli vydání FLOPu.

Zda nakonec letošní Atariáda bude a zda se nám letos povede vydat ještě jedno číslo FLOPu (jak se podařilo v několika minulých letech), dosud nevíme.

Jak to tak ovšem bývá, špatné věci mívají též pozitivní důsledky. Díky pozdějšímu vydání se nám povedlo obsah FLOPu rozšířit a vylepšit. Přinášíme vám tak hned 4 disky.

FLOP reader umí zobrazovat texty a spouštět programy ze všech disků. Pokud si chcete užít veškerý obsah FLOPu "z jednoho místa", doporučujeme mít disk A v jednotce D1:, disk B v D2:, C v D3: a D v D4:.

Jedno technické vylepšení - přešli jsme z DOS II+ na XDOS.

Jak možná víte, od čísla 61 vychází FLOP dvojjazyčně. FLOP 65 je ovšem první s kompletně celým obsahem v obou jazycích. Vlastně, protože většina softwaru je anglicky, je tento FLOP de facto více anglický než český.

Hlavním tématem tohoto čísla se stal systém A-Track, což je velmi zajímavý počin, který málem upadl v zapomnění. Věděli jste, že koncem 90. let vzniklo zařízení, skrze které můžete ze svého Atari ovládat modelové vláčky? Přinášíme o něm článek, interview s autorem i obslužný SW.

Díky Tondově novému programu pro převod digitálních fotografií na 8bitové Atari se můžete podívat také na fotku autora A-Tracku - Terryho Chamberlaina. Ten nám laskavě poskytl i kompletní dokumentaci k systému, včetně schémat. Pokud byste tedy někdo měli zájem si vlastní interface pro A-Track (tzv. DIU) postavit, obraťte se na naši redakci.

Krom článků o A-Tracku najdete na disku A další zajímavé texty, včetně recenzí dvou her, které nám v rámci trvající spolupráce poskytla redakce ABBUC magazínu.

Disk B přináší 2 hry z Fandalovy dílny:

Malá poznámka: Dizzy vyžaduje alespoň 128 KB RAM. Takto chceme oslavit 35. výročí počítače Atari 130 XE.

Nesmím zapomenout ani na Tondův program pro generování Mandelbrotovy množiny. Určitě si přečtěte jeho popis, abyste nepřehlédli některou z jeho zajímavých funkcí.

Disk C obsahuje další Fandalovu hru - Letter Scrabble - která je tak velká, že jí nestačil ani samostatný disk hustoty Medium. Proto jsme museli disk naformátovat na double. A taky potřebujete aspoň 320 KB RAM ke spuštění této hry. Přečtěte si její průvodní text, abyste zjistili proč.

Disk D je vyhrazen pro obslužný program systému A-Track. Obsahuje DOS, program, jeho konfigurační a další soubory, popis spuštění a již zmíněnou fotku Terryho v podobě spustitelného souboru. Posledně zmíněný disk je v hustotě single. Tím si chceme připomenout další výročí - 40 let první disketové jednotky pro naše osmibity - Atari 810. Ta totiž jiný formát neuměla, a proto na ní většinu FLOPů použít nelze.

Vedle autorů jednotlivých článků a programů se na přípravě tohoto čísla podíleli:

Pokud byste se chtěli zapojit do příprav dalších čísel FLOPu, neváhejte nás kontaktovat. Budeme rádi za kvalitní texty, hudbu, obrázky, hry, dema či jiný software. Texty mohou být v češtině a/nebo angličtině. Překlad v případě potřeby zajistíme. Vydání čísla 66 předpokládáme koncem roku 2020 nebo v první polovině 2021.

Bohdan Milar
18. 6. 2020