Dizzy

Herní série

Dizzy je série počítačových her, které vytvořila skupina Oliver Twins (viz [6]) a vydávala je společnost Codemasters. Jde o jednu z nejúspěšnějších britských herních sérií z přelomu 80. a 90. let.

Hra byla původně vytvořena pro ZX Spectrum a Amstrad CPC, objevila se i na dalších počítačích i herních konzolích. V letech 1987 až 1992 bylo vydáno více než tucet her.

Série je pojmenována po hlavní postavě, antropomorfizovaném vajíčku jménem Dizzy. Jméno dostal podle typického způsobu, kterým se pohybuje po herním světě - provádí totiž salta a přemety.

Hry se odehrávají v různorodých prostředích připomínajících světy pohádkových příběhů. Úkolem Dizzyho je většinou zachránit své přátele a příbuzné - Yolkfokovi a překazit temné plány svého hlavního protivníka, zlého čaroděje Zakse.

Většina her ze série jsou kombinací plošinovky a adventury s důrazem na řešení puzzlů, sbírání předmětů a interakci s dalšími postavami. Jako doplněk k adventurám vzniklo ještě několik arkádových her s využitím brandingu série a hlavní postavy, ovšem se značně odlišnou náplní hry.

První hra ze série se jmenuje "Dizzy - The Ultimate Cartoon Adventure". Byla vydána v roce 1987 pro ZX Spectrum a Amstrad CPC. V roce 1988 byla portována na Commodore C64.

Některé pozdější hry ze série Dizzy jsou dostupné pro Atari ST:

(podrobnosti najdete na Wikipedii [1] a Atarimanii [2])

The Ultimate Cartoon Adventure

Dizzyho svět je v ohrožení od zlého čaroděje Zakse. Hráč v roli Dizzyho, antropomorfního vajíčka, musí získat následující předmety:

S pomocí těchto předmětů připravit lektvar, kterým porazí Zakse.

Hra se hraje jako běžná plošinovka. Navíc jsou zde předměty roztroušené po celém herním světě. Tyto předměty je nutné získat k překonání různých překážek a dostat se ve hře dále.

Herní svět se rozprostírá do všech světových stran. Předměty jsou často umístěny velmi daleko od míst kde je potřeba je použít. Dizzy navíc unese pouze jeden předmět, musí se tedy často vracet na již navštívená místa.

Průchod herním světem ztěžují různá monstra nebo jiná nebezpečí. Monstra je možné zničit s pomocí některých předmětů. Například první předmět, který Dizzy najde je ptačí zob. Nese-li Dizzy ptačí zob, zabíjí každého ptáka, kterého se dotkne.

(více informací na Moby Games [4], Spectrum Computing [5] a Speccy.cz [6])

Dizzy pro 8bit Atari

Konečně (tedy v roce 2020) si můžete Dizzyho (The Ultimate Cartoon Adventure) zahrát i na 8bitových počítačích Atari řady XL/XE.

Poděkujme Fandalovi a Irgendwerovi, kteří hru portovali z počítače Commodore C64.

Dizzy je na straně B. Vyžaduje alespoň 128 KB RAM. Hru lze spustit z FLOP readeru, DOSu či QMEGu.

Po zavedení hry stiskněte START nebo jinou klávesu, přejdete tak na titulní obrazovku. Poté stiskněte START či SELECT k zahájení hry.

Dizzyho ovládáte pomocí joysticku. Tlačítkem FIRE sbíráte a pokládáte předměty. Klávesou SPACE hru dočasně přerušíte, klávesou ESC se vrátíte na titulní obrazovku.

Zdroje a odkazy

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Dizzy_(series)
[2] http://www.atarimania.com
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Dizzy_%E2%80%93_The_Ultimate_Cartoon_Adventure
[4] https://www.mobygames.com/game/dizzy-the-ultimate-cartoon-adventure
[5] https://spectrumcomputing.co.uk/index.php?cat=96&id=0009332
[6] https://maps.speccy.cz/map.php?id=Dizzy1
[7] https://www.olivertwins.com/