Úvodník pro FLOP 64

Vážení čtenáři,

dostává se vám na obrazovky jubilejní 64. číslo magazínu FLOP. Proč jubilejní? Hned ze dvou důvodů. Za prvé číslo 64 v binárním zápisu vypadá takto: 1000000. Ale hlavně, první číslo FLOPu je datováno 31. října 1989, tj. právě před 30 lety!

V souvislosti s tím pro vás Zdeněk Burian připravil zajímavý text shrnující historii FLOPu. Tonda pak díky své nové grafické rutině převedl na osmibitové Atari zdigitalizovanou fotku zakladatele časopisu - Petra Vičara.

Letos si ale připomínáme také jiné výročí, a to 40 let od zahájení prodeje prvních osmibitových počítačů Atari - modelů 400 a 800. Při té příležitosti vám přinášíme dvě hry, které podporují 4 ovladačové porty, kterými tyto stroje disponují.

Dále nás čeká druhý díl přehledu zvukových čipů osmibitových počítačů a konzolí z pera Pavla Tišnovského. Do technické rubriky přispěl i Honza Křupka s popisem stroje MIST založeného na FPGA.

Již minule jsme uveřejnili dvě recenze her, které nám v anglickém překladu poskytli naši kolegové z ABBUC magazínu. Spolupráce se osvědčila, takže přinášíme další dvě recenze.

Z oblasti softwaru pro vás máme 4 hry:

Hry najdete jako obvykle na disku (straně) B s výjimkou Imogen, který zabírá celý disk D. Strana C je potom speciální bootovací disk pro spuštění Space Areny 16K na Atari 400/800.

Vedle autorů jednotlivých článků a programů se na přípravě tohoto čísla podíleli:

Pokud byste se chtěli také podílet na vytváření FLOPu, neváhejte nás kontaktovat. Budeme rádi za kvalitní texty, hudbu, obrázky, hry, dema či jiný software. Texty mohou být v češtině a/nebo angličtině. Překlad v případě potřeby zajistíme.

Za celou redakci věřím, že se vám bude FLOP 64 líbit. Těšíme se na vaše ohlasy, abychom mohli další čísla udělat ještě lepší. Vydání čísla 65 předpokládáme v dubnu 2020, redakční uzávěrka bude koncem ledna.

Bohdan Milar
31. 10. 2019