Test hry Crescent Solitaire

Napsal Tigerduck

Dodnes si pamatuji, jak často jsem se o pracovních přestávkách odreagoval při hraní hry "Free Cell", tehdy dodávané společně s Windows 95. Samozřejmě jsem nikdy nehrál během skutečné práce (ehm).

Fandal, PG, Poison a Cupid vytvořili konverzi této hry pro 8bitové počítače ATARI.

Jde vlastně o jednoduchou karetní hru. Následující text je z nápovědy ke hře.

V levých sloupcích se karty skládají vzestupně nebo sestupně a musí mít stejnou barvu. Esa lze skládat na krále a naopak.

Lze přesouvat pouze jednu kartu. Karty nemohou být přesunuty z domácích polí do levých sloupců.

Při jednoduché obtížnosti lze používat volná pole a karty lze libovolněkrát zamíchat. Při normální obtížnosti nelze používat volná pole. Při vysoké obtížnosti lze karty zamíchat jen pětkrát.

Karta umístěná na domácí pole je hodnocena 350 body. Za každou sekundu zbývající na časovači dostanete 20 bodů. Nápověda stojí 150 bodů, odvolání tahu 200 bodů a zamíchání 1000 bodů.

Hra se nejprve představí pěknou úvodní obrazovkou s velkým titulkem a hlavní nabídkou. Titulní zvuk je přehrán ve stereu.

V hlavní nabídce vybíráte obtížnost a vstupní zařízení (joystick, myš pro ATARI ST nebo myš pro Amigu), dále si můžete zobrazit nápovědu zmíněnou výše.

Hru zahájíte stiskem klávesy "START". Myš musí být připojena do portu 2. Obě myší fungují prostě skvěle, testováno na skutečném hardware!

Teď se podíváme na vlastní hraní. Karty z levého sloupce se musí přesunout do pravého sloupce. Na to máte jen 15 minut, což je vzhledem k mým schopnostem dosti krátká doba.

Jak jsem již zmínil, karty v pravém sloupci musí být ve správném pořadí. K odkrytí dalších karet můžete ty stávající odložit do jednoho z 15 sloupců nalevo. To samozřejmě můžete udělat i ve sloupci napravo. Tak lze karty prohazovat a získat možnost přesunout kartu z levé části do pravé části.

Přesouvání karet je velice jednoduché. Umístěte ukazatel na kartu, kterou chcete přesunout a klepněte. Potom klepněte na cílové umístění a je hotovo. Pokud si nevíte rady, stiskněte klávesu "HELP" a bude vám napovězena karta, kterou lze přesunout. Nelze li přesunout žádnou z karet, stiskněte klávesu "Return" a karty nalevo se znovu zamíchají. Klávesou "Backspace" lze odvolat poslední přesun.

Ale pozor! Při každém použití těchto triků přijdete o určité množství bodů, což může vést i k zápornému skóre. Počet zamíchání je omezen v závislosti na zvolené obtížnosti.

Kromě cíle "Chtěl bych hru dokončit v časovém limitu", systém bodování představuje dodatečnou motivaci k lepší hře. Ze začátku budete možná trochu zmatení, ale v klidu si dopřejte několik her a brzy zjistíte jak karty správně přesouvat. Trocha štěstí se ale hodí vždycky.

Závěr:

Dnes, dlouho poté co "Free Cell" zmizel z mého "hráčského mozku", jsem si naplno vychutnával hraní "Crescent Solitaire". Konverze na ATARI je opravdu výborná a díky vylepšením je ještě lepší než "originál".

Hru si na svém ATARI určitě čas od času s chutí zahraji. Když se hra zavádí z cartridge, tak ani nemusíte čekat, než pomalu naběhnou Windows 95.

Moje hodnocení:

Dobré (7,4).
Grafika: 6,
zvuk: 7,
motivace: 8.

Sepsal a přeložil Stefan "Tigerduck" Meyer