Úvodník pro FLOP 62

Vážení čtenáři,

nebylo to snadné, ale povedlo se! Jak jsem naznačil v úvodníku čísla 61, podařilo se nám poprvé za více než dvacet let vydat více jak jedno číslo FLOPu v jednom kalendářním roce. Uvidíme, zda se podaří z této výjimky učinit pro příští roky pravidlo.

Cílem vydávání dvou čísel ročně není přinášet dvojnásobek obsahu, ale hlavně přinášet obsah častěji. Proto může vypadat toto číslo trochu chuději v porovnání s těmi předcházejícími. To možná do kvantity, nikoli však do kvality. Posuďte sami.

Uzavírá se trilogie článků podrobně popisujících a srovnávajících QMEG OS ve verzích 3 a 4. Vedle toho ovšem začíná minisérie o zvukových čipech různých 8bitových strojů. Tu nám dodal nikdo jiný než Pavel Tišnovský. Známý IT autor, který na serveru root.cz publikoval již přes 1000 článků! Velmi si vážím toho, že se uvolil psát i pro FLOP a věřím, že s námi bude spolupracovat dlouhodoběji.

Ze softwaru přinášíme 3 hry. Jednou z nich je remasterovaná verze hry Train, kterou skupina BAHA Software vydala a prezentovala již na letošní Atariádě. Dále pak (exkluzivně pro FLOP) pokračování této hry, Train 2, s úplně novými levely.

Těžko v posledních 10 letech pohledat FLOP, ve kterém by chyběla hra napsaná nebo upravená pro MultiJoy. Troufám si říci, že zcela mimořádným počinem v této oblasti je Tondova hra "Sails of Doom", kterou možná někteří znáte z veřejných prezentací nehotových verzí na různých akcích. Exkluzivně vám přinášíme její dokončenou verzi!

Po zkušenostech naší nové redakce s přípravou FLOPu 61 jsme udělali drobné interní změny. Náš tým nyní pracuje v tomto složení:

Pokud byste se chtěli také podílet na vytváření FLOPu, neváhejte nás kontaktovat. Budeme rádi za kvalitní texty, hudbu, obrázky, hry, dema či jiný software. Texty mohou být v češtině a/nebo angličtině. Překlad v případě potřeby zajistíme.

Za celou redakci doufám, že se vám, čtenářům, bude FLOP 62 líbit. Těšíme se na vaše ohlasy, abychom mohli další čísla udělat ještě lepší. Vydání čísla 63 předpokládáme v dubnu 2019, redakční uzávěrka bude koncem ledna.

Bohdan Milar