Letem světem: Atariáda a Platariáda 2018

Čas nám letí a je třeba připravovat další číslo magazínu FLOP. K tomu se váže i rubrika reportů z letošních akcí. Já jsem se rozhodl napsat článek zahrnující dva reporty v jednom.

Atariáda 2018

Dne 20.4.2018 jsem se vydal do Olomouce. Na Hlavním nádraží jsem se setkal s Michalem a poté jsme spolu jeli k Sokolovně. Po výstupu z MHD nám naši cestu zkřížil náš milovaný šéfredaktor a ředitel našeho Atari klubu, pan Bohdan.

Po krátkém srdečném přivítání nás hned Bohdan zaúkoloval přípravami Sokolovny. Do sálu postupně přijeli další pomocníci. Matně vzpomínám, a myslím, že jako další tam byl R0ger, Zdeněk a Krupkaj. Po dlouhé přípravě se začali sjíždět i další hosté. Sokolovna se začala plnit, ne jen lidmi, ale taky proprietami pro různé soutěžní kvízy a věcmi v "bazárku".

Letos se na Atariádě objevil zbrusu nový soutěžní kvíz v podobě obrázků z her, které byly vylepené na různých (zjevných i rafinovaně skrytých) místech. Každý soutěžící dostal papír, na kterém byla vypsána čísla všech obrázků a ke každému číslu byly napsané tři možnosti, přičemž jen jedna byla správná. Vítězem byl samozřejmě soutěžící s nejvíce správnými odpověďmi. Do tohoto kvízu se dostal i obrázek z naší hry Kde domov můj. Prostě Akio Tenshi, jako autor tohoto kvízu, udělal vše na jedničku.

Samozřejmě nechyběly ani další každoroční kvízy, takže o zábavu bylo postaráno.

Na Atariádu se vrátilo i zápolení v ručním přenosu dat (soutěžící přečte data na obrazovce jednoho počítače, běží přes překážkovou dráhu a data zadá na klávesnici druhého počítače. Dat je mnoho, proto se musí běžet vícekrát). Soutěž zcela brilantně moderoval skvělý Wotnau, nepřekonatelný zejména v matení soutěžících svými vtipnými a jedovatými komentáři. Nevyhrál nikdo jiný než PG.

Významnou událostí bylo vydání dalšího čísla magazínu FLOP a to konkrétně FLOP 61, který vydává změněný redakční tým.

Další změnou proběhlo i místo konání akce. Z naší milované školy jsme se museli „vystěhovat“ do Sokolovny. Ačkoli jsem se toho bál, tak nakonec musím říct, že to není hrozné místo pro Ataristy.

Celá Atariáda proběhla, podle mého názoru, zcela úspěšně a nezbývá nic jiného, než poděkovat pořadatelům této úžasné akce. Už teď se těším na další.

Platariáda 2018

O pár týdnů později, tedy 8. 6. 2018 jsem se vydal na delší cestu, a to na Platariádu. To je akce, která se každoročně koná ve skautských chatkách v Českých Budějovicích. Tuto akci pořádá PG a opět se mu povedla.

Jedinou nevýhodou pro mě je časově delší cesta, ale tuto cestu jsem měl zpříjemněnou, protože v Praze se ke mně připojil Michal a do Budějovic jel se mnou, tudíž o zábavu bylo postaráno. Po příjezdu k chatkám jsme se s Michalem ubytovali. Ano, na Platariádě jsem i já „luxusák“.

Na této akci probíhá volnočasová zábava, která je zpestřená možností navštívit muzeum Mirka Talíře, návštěvou koupaliště, večerním grilováním a pozorováním hvězd a planet na obloze.

Nesmím taky opomenout Bohdanovu zálibu v hraní stolních her. Ke hraní nás letos Bohdan pozval a mě osobně nakazil dvěma hrami, které jsem neznal. Hry Carcassonne a TransAmerica jsem okamžitě po skončení akce vyhledal a koupil.

Tato akce je vynikající, jelikož se čas věnuje zábavě a "Offline chatování" s přáteli. Nemusí se věnovat pozornost prezentacím a soutěžím, takže si i tradiční autoři kvízů, prezentací atd. užijí oddech.

Samozřejmě, že i na Platariádě je množství času věnováno hraní her, zejména těch pro více hráčů. Tentokrát se hodně hrál stařičký Trivia Quest, vhodný pro ověření (ne)znalosti americké populární kultury. Dosti se také hrálo s kostkami v podání her Zilch a Yahtzee M4.

Bohužel, jako u všech akcí, tak i tato akce jednou končí a v neděli se musí odjet domů. Nezbývá nic jiného, než se těšit na další a do té doby se věnovat Atari tvorbě. Tak si ti, kteří neprogramují, budou moci užít zase něco nového.

Děkuji všem pořadatelům za super akce a za to, že je pro nás stále dělají a pořádají.

Petr "HardCore" Postava.