Bylo, nebylo, za dávných časů. No ono to vlastně není ani tak dávno.
Psal se rok 2012 a já jsem se dostal opět k Atari. V té době mi bylo 22 let a ještě nebyla retro vlna, takže funkční sestavu Atari 800XL s magnetofonem XC12, joystickem a třemi kazetami jsem sehnal za pár stovek. Po té, co jsem si hrdě z pošty donesl v ruce trochu větší a těžší balík domů, tak jsem jej hned rozbalil a okamžitě začal testovat sestavu Atari 800XL. K mému překvapení jsem zjistil, že dvě kazety jsou jen plné programů. Jen jedna jediná byla plná her, ale těch novějších. Takže bohužel jsem neměl takové ty klasiky jako je Boulder Dash, River Raid, Submission, atd.
V té době jsem netušil, že existuje nějaká česká Atari scéna a už vůbec jsem netušil, že je nějaký SDrive. Když jsem si projížděl různé bazarové stránky včetně aukra, tak jsem tam narazil na aukci se zařízením SDrive.
Okamžitě jsem začal googlit slovo SDrive a najel jsem na stránky od Rastera, kde byl SDrive dokonale popsaný a to včetně el. schématu.
Prodejce na aukru popsal, že se mu nedaří naprogramovat procesor a že už na to nemá náladu, tak to prodává. Já jsem si všiml, že na rozpracovaném zařízení, které prodává, nemá napájený konektor Canon 15pin dvouřadý.
Tak mi hned došlo, že se snaží naprogramovat procesor, který nemá napájení. Aukci jsem vyhrál a doma jsem si napájel ten konektor Canon na SDrive a vyrobil jsem si programovací kabel.
A zde začíná ten problém!
Po přečtení manuálu od Rastera jsem zapojil SDrive do Atari a programovací kabel do notebooku. Zapnul jsem Atari, to najelo klasicky do stavu READY, SDrive byl ještě stále mrtvý a tak jsem zapnul i notebook.
Najel jsem program PonyProg a už jsem přes něj naprogramoval SDrive.eep a SDrive.hex.
Poté jsem nastavil Fuses a to tak, že jsem nechal zaškrtnuté BODLEVEL a BODEN a zbytek jsem nezaškrtl. Samozřejmě tam je ještě zaškrtnuté SPIEN, ale to je zašedlé a nedá se to odškrtnout.
Programování proběhlo a na SDrive se rozsvítila zelená LED dioda. Připravil jsem si SD kartu se souborem SDRIVE.ATR. Po vypnutí Atari a odpojení programovacího kabelu jsem SD kartu vložil do SDrive zařízení a dychtivě jsem zapnul Atari. A... nic! SDrive stále svítil jen zeleně a nic jiného se nedělo. Po několika pokusech přeformátování SD karty na jiný souborový systém a opětovném čtení manuálu jsem byl bezradný.
Test ATmegy v PonyProgu vždy dopadl dobře a tudíž jsem si myslel, že tam chyba není.
Ale přesto jsem si řekl: "Důvěřuj, ale prověřuj!"
Proto jsem zkusil ATmegu zpětně načíst v PonyProgu a zjistil jsem, že není procesor nahraný celý!
Takže jsem postahoval všechny verze PonyProgu a jednu po druhé jsem používal k programování ATmegy.
Ano, jedna jediná verze je funkční a dokáže naprogramovat ATmegu celou.
Poté už vše běží, jak má. K mému úžasu jsem loni zjistil, že tento problém řešil i Honza "krupkaj", tak jsem se rozhodl, že o tom napíšu krátký článek, kdyby náhodou někdo někdy řešil tento problém, tak ať se nemusí trápit.
Já osobně neměl čas sedět u SDrive celou dobu, takže než jsem ten problém vyřešil, tak uplynuly asi tři týdny.
Bohužel si teâ už nevybavuji, jaká to byla přesně verze PonyProgu, ale dalo mi to zabrat. Člověka by nenapadlo, že program na programování procesorů neumí správně naprogramovat procesor.
Atari zdar!
Petr "HardCore" Postava