Úprava dvoutlačítkových joysticků z konzole Atari 7800

S konzolí Atari 7800 přišly nové ovladače Pro Line Joystick CX24 a Joypad CX78, které jsou vybaveny dvěma nezávislými tlačítky. Ovladače jsou zpětně kompatibilní s 8bitovými počítači Atari 800/XL/XE, i s počítači řady Atari ST/E, nicméně v některých případech nefungují správně. Známy jsou mi dva problémy:

  1. Ovladač nefunguje správně s Multijoyem. Pro aktivaci tlačítka musí být stisknuta současně obě tlačítka na ovladači.
  2. Pokud jsou ovladače zapojeny do joystickového vstupu Atari ST před zapnutím nebo během startu, úplně znemožní práci s klávesnicí.

Atari 800 (i konzole 7800 v jednotlačítkovém módu) zjišťuje stav tlačítka čtením pinu 6 (obr. 1). Ten je normálně ve stavu log. 1 a při stisku jde na log. 0, protože se tlačítkem připojí k zemi. Nové dvoutlačítkové ovladače fungují v tomto jednotlačítkovém režimu stejně, pouze se pin 6 nepřipojuje přímo na zem, ale přes malý rezistor.

Konzole 7800 pro detekci tlačítek používá piny 5 a 9, které normálně slouží jako vstup paddle. Pokud hra v 7800 vyžaduje dvě tlačítka, přepne konzoli do dvoutlačítkového módu, kdy se na pin 6 přivede napětí a tlačítka se čtou na pinech 5 a 9 pro paddle (obr. 2).

Rezistory, které jsou připojeny do cesty tlačítek, způsobují potíže, když je ovladač zapojen do Multijoye. Tlačítka v tomto případě nespínají přímo k zemi, ale přes diodu k výstupu multiplexeru. Výsledná hodnota není dostatečně nízká a úroveň nedosáhne na log. 0. Proto se musí stisknout obě tlačítka zároveň, hodnota výsledného odporu je pak poloviční (rezistory jsou zapojeny paralelně) a na vstupu se již log. 0 objeví.

U Atari ST je pin 5 joystickového vstupu připojen k řídicímu obvodu klávesnice (je označen jako "rezervovaný"), a pokud se na něj při startu přivede log. 0, zmate nastavení klávesnice.

Následující úprava řeší problémy 7800 ovladačů s Multijoyem i s Atari ST. Do cesty signálu k paddle vstupům je zařazen přepínač, kterým se tyto signály v jednotlačítkovém módu odpojí od počítače. Druhou sadou pólů na přepínači se zkratují rezistory a tlačítka spínají přímo k zemi (obr. 2 a 3).

Pokud nechcete do originálního ovladače zasahovat, můžete si pro jednotlačítkový mód postavit malý adaptér. Ten se skládá pouze ze dvou propojených konektorů podle schématu (obr. 4). Adaptér se připojí mezi Multijoy nebo Atari ST a ovladač.

Pozor, tuto úpravu/adaptér není možno použít s joystickem Telegames 7800 Super Deluxe Joystick, který je zapojen odlišně.