Reportáž z cesty na Silly Venture 2014

Místo: Polsko, Gdaňsk
Datum: 2014-12-05 - 2014-12-07

Pátek, 2014-12-05:

Výprava z ČR sestávala z těchto osob: Robert, Honza Křupka, Bohdan. Jelo se Robertovým autem. Plánovaný odjezd z Olomouce: 8:00. Skutečný odjezd: 8:20. Jeli jsme z Brněnské výpadovky na obchvat a po R35 k Lipníku nad Bečvou, dále po D1 k Ostravě, kde jsme u čerpací stanice Shell v 9:15 doplnili nádrž.

Na polském území se poprvé dalo jet takřka kompletně po čtyř a víceproudových silnicích. Přes Czestochowou jsme dojeli (v 12:30) do Lodže. Orientace ve městě nebyla jednoduchá. Po promanévrování jedné křižovatky Robert prohlásil: "Byť zmateně, tak toto jsme zvládli." Výrok se však ukázal hodně předčasný.

Město jsme projížděli a objížděli ještě další desítky minut. Správný výjezd směrem k nové dálnici se nám však najít nepodařilo. Vydali jsme se proto po staré silnici (E75 směr Wloclawek), a Lodž jsme tak opustili až v 13:45.

Hledajíc v krajině dálnici jsme instinktivně odbočili na E30 a dojeli do Kutna. Tam nás nenápadná cedulka navedla po silnici č. 60 směrem na Plock, kde jsme zhruba po 9 km našli ve 14:52 nájezd na dálnici A1 a cesta tak opět dostala spád.

Kolem 15:25 jsme se zastavili na dálničním odpočívadle vybaveném provizorními toaletami TOI TOI. V 15:50 jsme pak vjeli na placený úsek dálnice. Na konec A1 u Gdaňsku jsme dojeli v 17:00 a zaplatili mýtné ve výši necelých 30 Zlotých. Přes město jsme prokličkovali a ke škole, kde akce probíhala, přijeli v 17:32.

Sál (přesněji řečeno tělocvična) byl přeplněný návštěvníky. Ačkoli jsme přijeli jen hodinu a půl po začátku akce, podařilo se nám obsadit poslední volný a použitelný stůl. Také volných míst na spaní (ve vyčleněných učebnách ve 2. poschodí) už mnoho nezbývalo.

Pozitivní zprávou bylo, že Lotharek měl konečně po letech na prodej slibované SIO konektory, které si nechal vyrobit na zakázku. Chtěl za ně 10 Zlotých. V Eurech by to vycházelo asi na dvě, ale nebyl ochotný Eura přijímat.

Setkali jsme se se slovenským kolegou Miro Kropáčkem, který našel dva uvolnivší se stoly a prohlásil je za československé území. Stůl za námi byl sice také prázdný, ale pro použití nevhodný - z jakéhosi (asi větracího) otvoru ve stropě na něj totiž kapala voda.

Ve 20:50 organizátor oficiálně zahájil akci. Následovalo tradiční taneční (strip) vystoupení a po té hromadný odjezd na koncertní vystoupení ST hudebníka STue, kterého jsem se neúčastnil. Spát jsem šel kolem 1:30.

Sobota, 2014-12-06:

Dopoledne byl sál prázdnější, protože někteří dospávali, jiní ještě nepřišli z hotelů a další už vyrazili za nákupy či procházkou do města. Škola je situována na břehu řeky nedaleko historického centra města.

V sále bylo možné obdivovat 3D tiskárnu Jakuba Husaka, Lotharkovu širokou nabídku hardwarových doplňků nebo si domluvit opravu či vylepšení svého ST s šikovným hardwarářem, který si říká Bartek030.

Organizátor Gray byl již tradičně velmi vytížený. Během dne musel mimo jiné absolvovat několik interview s novináři z místních televizí a rádií.

Odpoledne proběhla soutěž v hádání osmibitových hudeb. Akci navštívili dva polští hudebníci, kteří v době své slávy (v 90. letech) využívali pro svou produkci Atari ST ve spojení s klávesovými nástroji.

Od jiných návštěvníků akce bylo v průběhu dne možné zakoupit různé Atari počítače, cartridge apod. 3D tiskárna vyráběla plastové přívěsky ve tvaru zmenšeného Atari XE.

Po celou dobu bylo možné setkávat a bavit se s různými známými lidmi. Pohovořili jsme např. s organizátory jiných Atari akcí v Polsku nebo se španělským vývojářem USB ovladačů pro operační systém FreeMiNT.

Těsně před osmou večerní bylo na plátno (již tradičně) puštěno video se zdravicemi od různých lidí, kteří v minulosti pracovali na něčem, co se týkalo Atari. Letos mezi nimi byli redaktoři různých ST časopisů nebo vývojář Calamusu SL.

Následoval zlatý hřeb večera (přesněji řečeno celé akce), tj. prezentace soutěžních příspěvků v jednotlivých kategoriích. Těch bylo tentokrát opravdu hodně, tak že se hlasovací "lístek" rozrostl na čtyři strany A4.

Ne všechny sloupečky byly nakonec využity, ale následující kategorie proběhly:

Neděle, 2014-12-07:

Promítání soutěžních příspěvků pokračovalo až do 4:00, protože příspěvků bylo opravdu hodně (např. 8bitových obrázků jsme viděli devatenáct). Současně je nutno říct, že kvalita většiny obrázků, a zvláště pak dem, byla dosti vysoká.

Mezi třetí a čtvrtou hodinou již značná část přítomných usínala a mnoho z nich sál opustilo. Byl mezi nimi i Miro Kropáček, který se z akce přemístil přímo na letiště, aby stihl svůj spoj pro plánovaný návrat domů.

Hodně lidí tak nevidělo příspěvky v kategorii demo pro konzoli Atari 2600 (VCS), která byla z technických důvodů nečekaně zařazena až na konec přehlídky (tj. po kategorii Wild Compo).

Po nočním maratonu jsme vstali v devět hodin ráno a začali se balit. Neboť před námi byla nejméně devítihodinová cesta, nečekali jsme ani na vyhlášení výsledků. Ostatně organizátorům ještě po desáté hodině chybělo spočítat několik desítek hlasovacích lístků. Celkově prý bylo účastno přes 200 návštěvníků.

Jen stručně z cesty domů:

Do Lodže jsme přijeli po silnici 14 zhruba ve 13:45. Tentokrát jsme poměrně bez problému našli výpadovku na Katowice a město správným směrem opustili zhruba ve 14:15.

Dál šla cesta i přes mlhu hladce, takže jsme krátce po 17. hodině dojeli do ČR. Kousek za hranicemi jsme udělali občerstvovačně-vyměšovací zastávku u čerpací stanice Shell a následně po D1 a R35 dojeli do Olomouce. Příjezd do cíle byl v 18:30, celkově najeto 1507 km, průměrná rychlost 92 km/h.

Další objektivnější a oficiální informace o samotné akci najdete na webu
http://www.sillyventure.eu/

Bohdan Milar