Exoter

Unikněte ze zajetí v prokletém hradu Exoter!

Exoter je logická textová hra (moderním výrazem interaktivní fikce) ovládaná pomocí ikon a menu. Původní verzi pro ZX Spectum vytvořil Mirek Fídler. Verze pro Atari je udělána v grafickém režimu s proporcionálním fontem a občasným obrázkem a je podbarvená zvukovými efekty.

Hrát můžete v jednom ze čtyřech jazyků (česky, anglicky, polsky, německy).

Ovládání

Joystick

Hru je možno ovládat joystickem v portu 1. Jak kurzor (pero) jede, postupně zrychluje. Stiskem tlačítka vyberete ikonu nebo položku z menu.

Světelné pero

K ovládání je možno použít světelné pero v portu 2. Světelné pero aktivujete stiskem tlačítka na světelném peru. Pokud se chcete vrátit zpět k ovládání joystickem, stiskněte tlačítko na joysticku.

Ovládání světelným perem je obzvláště výhodné při použití emulátoru, kde je pero simulováno myší.

Klávesnice

Směry se ovládají dělají přes 'kurzorové' klávesy Atari:

- sever
= jih
* východ
+ západ
< dolů
> nahoru


V Vezmi
P Polož
U Užij (použij)
Z Zkoumej

HELP Nápověda
BACKSPACE Undo 
INVERSE Přepne barevný režim obrazovky.

Výběr objektu

Pro výběr objektu můžete zmáčknout klávesu s prvním písmenem ze jména objektu. Pokud začíná více objektů stejným písmenem, pište další písmena dokud není výběr jednoznačný. Pokud má písmeno diakritické znaménko, napište ho na klávesnici bez znaménka. Velikost písmenka není rozhodující, na klávesnici pište bez SHIFT.

Volitelně můžete také použít klávesu 1 až 9 pro výběr objektu na daném řádku.

ESC zruší zobrazenou nabídku bez výběru.

Pokud je v nabídce víc položek, než se vleze na obrazovku, objeví se v jejím pravém horním rohu šipka. Jejím stiskem nebo stiskem mezerníku přejdete na další list nabídky.

Výběr přímo z textu

Kliknutím na název předmětu přímo v textu můžete daný předmět prozkoumat. Podobně lze kliknout na text směru, abyste se vydali daným směrem.

Undo

Undo odčiní poslední udělaný krok. Je možno ho použít i vícekrát po sobě. Lze ho zmáčknout (jak ikonou tak klávesou) i poté, co jste umřeli.