Hra Super Ball z roku 1989 je poměrně hodně povedená variace na legendární automatový hit Arkanoid z počátku 80. let. Velké plus Super Ballu je především externí editor, pomocí kterého lze vytvářet vlastní levely. V principu to funguje tak, že všech 32 levelů Super Ballu je uloženo v samostatném souboru DATE.MCC, který si editor i vlastní hra dohrávají z disku a se kterým pracují shodným způsobem.

Obrazovka level editoru má dvě části. Vlevo je zobrazen právě editovaný level a vpravo je informační panel, kde se postupně odshora dolu zobrazuje číslo načteného levelu (Edit), číslo levelu pro uložení (Memo), prvek vybraný pro editaci barev (Color), potvorák pro daný level (Mutan), barvy všech dostupných kostiček v aktuálním řádku a konečně aktivní editovací mód (Get nebo Put) spolu s právě vybranou kostičkou.

Ovládání editoru je výhradně na klávesnici. Kurzorem se po editovaném levelu posouvá pomocí šipkových kláves. Aktivní kostička se v režimu "Put" vkládá na pozici kurzoru klávesou "Return", maže se pomocí mezerníku. V režimu "Get" se vpravo dole zobrazuje prvek na pozici kurzoru, což má praktický smysl jenom v případě "T" kostiček, které se dají zničit pouze na více zásahů (viz dále). Ostatní prvky jsou okamžitě rozpoznatelné a v podstatě není třeba na ně režim "Get" používat. Mezi režimy se přepíná klávesou "Caps".

Výběr kostiček pro tvorbu levelu se provádí klávesami "Q", "W", "E", "R", "T" a "Y". Kostička "Q" má vždy barvu podkladu, "W" je vždy šedá (barva $08), "E" světle bílá (barva $0E) a pouze kostičky "R", "T" a "Y" mají volitelnou barvu, která je však v jednom řádku pro všechny tři společná. Kostičky "Q", "W", "E" a "R" se dají zničit vždy jedním zásahem, rozdíl mezi nimi je pouze v bodovém ohodnocení. Kostička typu "T" je naproti tomu na více zásahů, což se nastavuje opětovným stiskem klávesy "T" (rozmezí je dva až deset zásahů). Poslední kostička typu "Y" je nezničitelná.

Jako podklad levelu je dispozici osm různých motivů dostupných přes číselné klávesy "1" až "8". V případě potvoráků lze volit ze šesti různých příšerek pomocí kláves "A", "S", "D", "F", "G", a "H". Pro lepší představu vybraného potvoráka si u něj lze v informačním panelu vypnout náhled podkladu, k čemuž slouží klávesa "Tab".

Opravdu dosytosti si lze v editoru hry Super Ball vyhrát s nastavením barev. Lze měnit jak barvu podkladu (Levelcolor), tak i barvu potvoráků (Mutancolor) a především barvu kostiček (Stonecolor). Mezi těmito třemi prvky se přepíná klávesou "Inverse". Barvy se pak nastavují pomocí kláves "<", ">" a "?". Otazníkem se přepíná mezi výběrem barvy (Color) a výběrem odstínu (Bright), klávesami "<" a ">" se volí následující či předchozí barva nebo odstín. Barva podkladu a potvoráků je pro každý level pouze jedna, zato barva kostiček typu "R", "T" a "Y" je v každém řádku nezávislá a pro lepší orientaci se zobrazuje při pravém okraji hracího pole. Zde malá poznámka: barvu kostiček "R", T" a "Y" nelze volit v úplně prvním řádku a ačkoliv zde editor ukazuje jejich barvu jako světle zelenou, ve vlastní hře je jejich barva ve skutečnosti šedá ($06).

Nyní už zbývá pouze popsat systém nahrávání a ukládání vytvořených levelů. K tomu slouží funkční klávesy "START", "SELECT" a "OPTION". Stiskem klávesy "START" se z disku D1: nahraje soubor DATE.MCC, stiskem klávesy "SELECT" se naopak z bufferu uloží všech 32 levelů do souboru téhož jména. Ovšem pozor! Do bufferu se při ukládání kopírují pouze ty levely, které byly po editaci označeny klávesou "OPTION". Jinými slovy všechny změny v aktuálním levelu, které nebyly potvrzeny klávesou "OPTION", budou při zápisu na disk (a také při přechodu na jiný level) ignorovány!

Editor také umožňuje levely kopírovat, k čemuž slouží klávesy "C" a "V". Ty mění hodnotu "Memo", což je číslo cílového levelu. Chceme-li například zkopírovat právě rozdělaný level 14 do levelu 26, nastavíme hodnotu "Memo" na 26, stiskneme "OPTION" pro potvrzení změny a pomocí "SELECT" vše zapíšeme na disk. Pro pořádek je nutné zdůraznit, že obsah cílového levelu bude při takového operaci nevratně přemazán!

Závěrem několik poznámek. Při tvorbě nových levelů pro hru "Flop Super Ball", kterou si můžete zahrát v tomto čísle magazínu Flop, se mi velmi osvědčil systém založený na editování levelu 01, který jsem následně odzkoušel a poté překopíroval na zvolený level s vyšším číslem. Je to výhodné především z důvodu rychlého testování levelu, i když pravda neustále hrozí nechtěné přemazání si některého z již hotových kol. Chce to proto (jako vždy) raději svou práci průběžně zálohovat. Dále bych rád všem velmi vřele doporučil pro ovládání hry Super Ball používat paddles, protože tyto analogové ovladače se nejlépe hodí k rychlému a citlivému ovládání vašeho vesmírného plavidla "Vaus".

Mnoho zábavy s level editorem hry Super Ball přeje Fandal.