Diamondz

          by

    František "Fandal" Houra
         (kód)

     Zdeněk "PG" Eisenhammer
      (grafika, hudba)

Osvědčené a mnoha vavříny ověnčené autorské duo Fandal & PG je zpět a do vašich domovů přináší zbrusu novou logickou gamesku Diamondz! Jedná se o port flashové hry Cyadonia, která je na internetu k nalezení na adrese http://www.cyadonia.co.uk. Odtud byla také převzata drtivá většina levelů a logika hry, došlo pouze k nezbytnému přizpůsobení originálu hardwarovým schopnostem osmibitových strojů Atari řady XL/XE.

Podstatou hry Diamondz je v časovém limitu vysbírat v daném levelu všechny diamanty a poté se ještě dostat do exitu, který je bránou k další úrovni. Ovládání je velmi podobné jako u všeobecně dobře známých her typu Atomix. Kurzor má tu základní vlastnost, že se vždy přesunuje pouze od jedné překážky ke druhé a během pohybu již nelze jeho dráhu nijak měnit.

Levelů se autorům nakonec podařilo do 64 kB základní paměti Atárka poskládat celkem čtyřicet pět. V nich se kromě vlastních diamantů postupně objevují další různé herní prvky, jako jsou miny, neviditelné zdi, jednosměrky, apod. Každý level má přiděleno unikátní heslo, které současně zpřístupňuje všechny předcházející úrovně.

Hra se ovládá klasicky joystickem v portu 1, hesla se zadávají pochopitelně přes klávesnici. Pomocí funkční klávesy SELECT lze kdykoliv během hry přepínat mezi hudbou a zvukovými efekty. Rozehraný level lze taktéž v libovolném okamžiku opustit klávesou ESC, která slouží i pro přechod mezi obrazovkou pro zadávání hesel a titulkou.

Závěrem tohoto krátkého popisku hry Diamondz by autoři rádi poděkovali za tradičně nezištnou spolupráci Rasterovi, především za cenné rady ohledně RMT.

Příjemnou zábavu u hraní Diamondz přejí Fandal a PG!