Space Arena

          by

    František "Fandal" Houra
         (kód)

     Marek "Poison" Pešout
        (hudba)

Nová multiplayerová pařba Space Arena pro osmibitová Atari je jednou z nemnoha her určených pro paddles. Tyto analogové ovladače totiž podporuje pouze necelá dvacítka více či méně kvalitních her napsaných ve strojovém kódu a s výjimkou Castle Crisis a Warlords žádná z nich neumožňuje současnou hru více než dvou gamesníků.

Hlavním důvodem k napsání hry Space Arena byla snaha poskytnout Atari komunitě další multiplayerovou řežbu, protože právě tyto hry jsou na nejrůznějších počítačových setkáních velmi oblíbenou zábavou. A paddles byly zvoleny proto, že k jakémukoliv standardnímu Atari lze připojit až čtyři tyto ovladače bez nutnosti přídavného HW, což je snad jedinou nevýhodou her určených pro multijoy.

Space Arena má velmi jednoduché ovládání, které zde uvádím pouze pro pořádek. V hlavní obrazovce lze navolit počet hráčů a na kolik vítězství se bude hrát. Kromě toho je zde zcela unikátní možnost vybrat si nízkou, střední a vysokou citlivost ovladačů.

Položky v menu se vybírají a mění pomocí funkčních kláves SELECT a OPTION, vlastní hra se pouští klávesou START. Zpět do hlavní obrazovky se dá kdykoliv během hry dostat stisknutím jakékoliv funkční klávesy, přičemž hra si pamatuje všechna nastavení a aktuálně vybranou položku v menu.

Čtyři po sobě střílející raketky uzavřené v malém prostoru ohraničeném mantinely, to je základní herní plán gamesy Space Arena. Cílem je samozřejmě dosáhnout co největšího počtu sestřelů. Hráč číslo jedna ovládá modrou raketku, hráč číslo dvě zelenou, hráč číslo tři červenou a konečně hráč číslo čtyři fialovou vesmírnou loď.

Raketky se během letu odráží vzájemně jedna od druhé a také od mantinelů, přičemž každý z hráčů může vypálit pouze jedinou střelu. Dobito pak má v okamžiku, kdy střela zasáhne buď některého z protivníků nebo mantinel.

To by k ovládání mělo být myslím vše a nyní mi už nezbývá než všem popřát u hry Space Arena příjemnou zábavu. Třeba si na nějaké té Atari party společně zastřílíme!

Úplným závěrem bych rád poděkoval Poisonovi za promptní dodání hudby, Rasterovi za již tradiční cenné rady a celému Atari klubu Prostějov za betatesting.

Fandal

P.S. Veškeré připomínky, náměty apod. zasílejte prosím na e-mailovou adresu fandal@fandal.cz.