Další BASICové hudby z archívu

R.Štěrba, Raster

Vzpomínání na léta dávno minulá pokračuje. Dneska se podíváme, přesněji si poslechneme, další tři BASICové hudby, které jsem spáchal v roce 1990.

JMJARRE1.BAS
JMJARRE2.BAS
Tak tohle myslím nepotřebuje dlouhé vysvětlování. Evidentně jsem uctíval díla hudebního mága J.M.Jarre a musel jsem si je zkusit na Atárku naprogramovat. Samozřejmě že sem tam nota ulétla, nejsou to tedy zdaleka přesné originály, ale co byste chtěli od (tehdy) 17 letého samouka napodobujícího jen podle poslechu skladby nejgeniálnějšího profesionála elektronické hudby.

K tomu ještě perlička. Vzpomínám si poměrně jasně, jak k mému prvnímu setkání s hudbou od J.M.Jarre došlo. Moje starší sestra vlastnila kazetový magnetofon, který jsem si občas půjčoval a poslouchal její kazety. Jednou jsem si chtěl pustit písničky mé oblíbené skupiny Elán, ale po vložení kazety s nápisem "ELÁN" se z reproduktoru místo očekávaného krásného popíku začaly ozývat roztodivné zvuky. Utíkal jsem v šoku za sestrou, co to s tím Elánem provedla. Po jejím sdělení, že tu kazetu přehrála prý nějakým J.M.Jarre, jsem byl hodně naštvaný. Až jsem se po pár dnech vzpamatoval, zkusil jsem si to poslechnout, a poté přestal přemazání Elánu až tolik litovat. ;-)

MUSDEM12.BAS
Tahle skladba je zvláštní. Myslím, že je též částečně inspirována nějakým motivem od J.M.Jarre, ale jen pár tóny a hned uteče k mé vlastní improvizaci, takže si teď k ní žádný vzorový originál nevybavuju.

Všechny tři skladby jsou v čistém Atari BASICu bez strojových podprogramů a bez blokování klávesy break nebo smazání po resetu. Můžete si tedy klidně každou z nich zastavit (případně povelem END ukončit visící tóny) a vypsat program povelem LIST.

Přeju příjemný poslech. :-)