BASICové hudby z archívu

R.Štěrba, Raster

Dnes opět jsem šáhnul hluboko přehluboko do mého archivu BASICových hudeb a vylovil další tři zaprášená dílka, pocházející z let 1989 a 1990. Ano, od jejich vzniku uplynulo tedy již neuvěřitelných 18 let.

SUBMIMUS.BAS

Jednou z prvních her, co jsem kdy na Atárku viděl (ještě u kamaráda, dříve než jsem vlastnil Atari), bylo Submission. Její hudební doprovod mě musel evidentně uchvátit, když jsem se pár let poté pustil do jeho "remake" v Atari Basicu.

MUSDEM10.BAS

A tady začalo jít do tuhého - čistý BASIC už mi nestačil a tak jsem si na papíře ve strojáku nakódoval nějakou pomocnou rutinku, která poskytovala "něco navíc". Konkrétně šlo o efekt arpegio pro rychlé střídání dvou tónů na prvním zvukovém generátoru přes volání T=USR(30080,frekvence1,frekvence2) a efekt vibrato na druhém zvukovém generátoru přes volání T=USR(30100,frekvence), oba prováděné ve VBI.

Pozor tedy, pokud byste tento prográmek stopnuli klávesou Break a načetli nějaký další Basicový hudební program, neboť běžící VBI rutina bude zvuky na prvním a druhém generátoru stále přepisovat. Samozřejmě stačí jediný Reset a opakované spuštění a je po problému.

MUSDEMO11.BAS

Nejen zvukové schopnosti počítače Atari mě fascinovaly. Po návštěvě u kamaráda, který měl Commodore C64, jsem se pokoušel aspoň jednu z jejich hudeb naprogramovat na Atárku. Neodpovídá sice úplně originálu, ale přesto byste ji mohli poznat? (Odpověď: Rob Hubbard - Chimera)