SIO D-SUB15M standard Atariklub PV

Radek Štěrba, raster/c.p.u., 2007

Ačkoli jsem se odjakživa na Atárku zabýval pouze vývojem software, skládáním hudby a grafikou, moje drzost v posledních dvou letech překročila všechny meze a začal jsem se podílet též na vývoji hardware. Za moje nenulové elektrotechnické "znalosti" vděčím hlavně Robertu Petruželovi, kterému jsem asistoval u projektu S/XEGS RAMcart. Překvapivé úspěšné dokončení RAMcartu a kladné ohlasy od jeho uživatelů (tj. nikdo nám zatím vyloženě nevynadal ;-)) mě motivovalo k pokračování v mých hardwareových aktivitách.

O tom všem zde hovořím jen ze dvou důvodů. Jednak abych poděkoval Robertovi za cenné rady a pomoc v elektrotechnickém oboru, a pak abych uvodil téma tohoto článku - zavádění nového "standardu" SIO konektoru pro sériové rozhranní 8bitových Atárek.

Předpokládám, že většina aktivních Ataristů využívá jedno z nejužitečnějších zařízení pro Atárko - SIO2PC kabel. Dalšími velmi rozšířenými kousky hardware je připojení HDD či CFkarty přes SIO2IDE interfacy, NetLink síťové interfacy a spousta dalších klasických či nově vyvíjených zařízení připojovaných přes Atari SIO konektor. Tento 13 pinový konektor však nepatří mezi běžně v obchodě sehnatelné součástky, a tak je největším problémem při výrobě těchto typů hardware právě jejich napojení na Atari SIO.

Proto jsem již mnohokrát v duchu uvažoval o nějaké vhodné redukci z Atari SIO konektoru na jiný, který by se stal hojně používaným. Zkoušel jsem pátrat na Internetu, jestli už nějaký takový nový standard neexistuje a nadhodil tuto otázku v diskusi na serveru AtariAge. Reakcí se objevilo poměrně dost, ale s nimi i mnoho navrhovaných či již používaných řešení, z nichž každé mělo své důvody pro a proti. Zastánci některých z nich navrhovali i různé typy konektorů s menším počtem pinů než má Atari SIO a diskutovalo se o tom, které signály nejsou tak důležité a mohou se vynechat. Nakonec jsem proto došel k závěru, že s nějakým celosvětovým standardem nelze počítat a že to vlastně ani není potřeba. Výhodné však může být zavedení nějakého "národního" standardu, respektive aspoň "krajového", abychom byli kompatibilní s Ataristy ve svém blízkém okolí.

Moudrý Jirka Bewesoft Bernášek kdysi řekl něco ve smyslu, že "Pokud něčeho existuje jeden kus, je to podivnost, pokud dva kusy, je to zvláštnost a pokud tři kusy, jedná se o standard." ;-) V souladu s tímto bych vás tedy rád seznámil s návrhem nového standardu SIO D-SUB15M (canon), neboť sám již dnes vlastním 4 kusy NetLink interfaců s D-SUB15 konektorem a stejný počet kabelů s redukcí. Zapojení kabelu je velmi jednoduché, viz přiložený obrázek se schématem. Do Atárka se tedy zasouvá klasická Atari SIO zásuvka (FEMALE), na opačné straně kabelu je vidlice D-SUB15M (MALE), do níž se zapojují jednotlivá zařízení oplývající zásuvkou D-SUB15F (FEMALE).

Výhody:

  1. Používá se standardní D-SUB15 konektory, které jsou běžně dostupné jak ve verzi na kabel, tak s kontakty v pravém úhlu pro zapájení do PCB.
  2. Topologie rozmístění signálů je shodná s klasickým Atari SIO. To je výhodné například při výrobě redukce s dutinkami přímo na PCB, kdy nedochází k žádnému křížení signálů. Dále je zachována i symetrie zapojení v rámci konektoru, takže pokud znáte nazpaměť rozmístění signálů na klasickém Atari SIO, nemělo by vám činit větší potíže orientovat se i na novém standardu (stačí si pouze odmyslet krajní piny 1 a 8 v horní řadě D-SUB15, které jsou nezapojeny).
  3. D-SUB15M je vidlice (MALE), stejně jako klasický Atari SIO.
  4. Orientace D-SUB15 konektorů je normální (nejsou vzhůru nohama), takže při použití verze pro připájení na PCB jsou konektory na desce umístěny shora stejně jako ostatní součástky a cesty jsou na spodní straně PCB.

Pokud vás tento návrh standardu zaujal a chcete s ním být kompatibilní, stačí si vyrobit jediný kabel s redukcí z Atari SIO na D-SUB15M (vidlice). Ten jeden SIO konektor si můžete přinejhorším dlouhodobě vypůjčit od nějakého starého nefunkčního datasetu, případně od funkčního, kterému za odměnu okamžitě připájíte D-SUB15F (zásuvku), aby funkčním zůstal.

Teoreticky by bylo možné i zabudovat si D-SUB15M konektor přímo do Atárka nad klasický SIO konektor, ale takový zásah do case Atárka mi připadá příliš radikální a zbytečný, když to jde řešit zmíněným jednoduchým externím káblíkem. (Navíc, někteří Ataristé mají v uvedeném místě již vyveden 25pinový D-SUB pro port Centronics, nebo jim uvnitř Atárka zabírá potřebné volné místečko SIO2IDE a HDD.)