Astro4 Road

          by

    František "Fandal" Houra
         (kód)

     Radek "Raster" Štěrba
        (hudba)

Astro4 Road, nejnovější to produkt od sehraného tandemu Fandal & Raster, je dalším přírůstkem do rodiny multijoyových games. Je určena pro dva až čtyři hráče, avšak multijoy striktně nevyžaduje. Jinými slovy si A4R zahrajete i v případě, že multijoy nevlastníte. U modelů XL/XE ovšem jenom ve dvou hráčích, pouze majitelé prastarých Atárek, které měly čtyři joystickové vstupy, budou moci pařit i ve čtyřech. Prostě multijoy je multijoy.

Hra Astro4 Road je založena na enginu 1kB gamesky Astro Road, kterou jsem napsal pro MiniGame Compo 2004. Jedná se tedy opět o vesmírnou túru polem asteroidů. Cílem je samozřejmě vydržet co nejdéle naživu, a tak si nahrabat co nejvíce bodíků. Ovládání je myslím velice jednoduché a na první pohled srozumitelné, přesto krátký popis asi neuškodí.

Na úvodní obrazovce si zaslouží pozornost především "představovačka" jednotlivých hráčů. Je tam proto, aby bylo zcela jasné, kdo bude ovládat kterou raketku. Do očí vás ale zcela jistě udeří i naprosto úžasný nápis "Astro4 Road". Pod něj se autorsky podepsal jak Raster, který stvořil ona nádherná písmenka v grafice 8 (včetně efektních vodorovných pruhů), tak i Fandal, jenž umělecky ztvárnil krásnou modrou planetku.

Úvodní obrazovku opustíte stiskem libovolné funkční klávesy a dostanete k tolik očekávanému nastavení hry. Klávesami SELECT a OPTION si zde můžete navolit počet hráčů, počet kol a zda si přejete používat multijoy. Vlastní hru spustíte klávesou START. Zpět k nastavení hry se pak lze kdykoliv vrátit klávesou ESC, zatímco SPACE aneb česky mezerník slouží jako pauza. Lze se také vrátit úplně zpátky až na úvodní obrazovku, a to při výběru nastavení hry pomocí oblíbené klávesy ESC.

Samotná hra začíná náhodným rozlosováním startovních pozic hráčů a náběhem štítů. Ty slouží jako poslední záchrana před nárazem do asteroidu a aktivují se stiskem spouště. Jelikož ale štíty dlouho nevydrží a pole asteroidů se postupně zahušťuje, dříve nebo později se všichni hráči stejně odeberou na pravdu boží. A podle toho, jak dlouho kdo dokáže přežívat, se po každém kole spočítá příslušný počet bodů. Výsledky za jednotlivé kolo (round XY results), stejně jako průběžný (overall results) či konečný stav (final results), se zapisují do tabulky, která je zobrazena, dokud všichni hráči nepotvrdí stiskem tlačítka, že si vše řádně neprostudovali.

To by myslím bylo k bleskovému popisu hry Astro4 Road všechno a teď už hurá na ně!

Závěrem bych rád poděkoval Rasterovi za tradičně skvělou spolupráci a všem členům Atari klubu Prostějov za trpělivé testovaní zoufale nedokonalých beta verzí A4R.

Fandal

P.S. Veškeré připomínky, náměty apod. zasílejte prosím na e-mailovou adresu fandal@fandal.cz.