Novinky a zajímavosti 47

Atari FontMaker by MatoSimi

Jedná se o cross-platform editor Atari znakových sad pro OS Windows. Má jednak základní funkce pro načtení, editaci znaků a uložení celé znakové sady, dále pak řadu funkcí pomocných. Umožňuje provádět rotace, převracení, inverze, posuny a kopírování znaků. V dolní části je navíc možné rozmístit si libovolně znaky do testovacího pole 32x6 znaků a okamžitě si ověřit, jak v námi změnené sadě bude vypadat požadovaná věta či skupina znaků vedle sebe. Podporováno je i zobrazení znaků ve 4-barevném textovém módu s maticí 4x8 bodů. Program najdete na stránkách autora: http://matosimi.atari.org

MTennis, MultiJoy M.U.L.E.

Na Internetu se objevily zajímavé úpravy některých známých her pro interface MultiJoy. MTennis je klasický Atari Tennis, ovšem v této variantě (by Schmutzpuppe) je možné aktivovat čtyřhru pro dvě dvojice "živých" hráčů, narozdíl od originálu, kdy se mohou utkat nanejvýše dva "živí" protihráči a jejich spoluhráče ovládá vždy počítač. Další upravenou hrou je M.U.L.E., kterou si v MultiJoy verzi mohou zahrát též čtyři "živí" hráči.

Tracking Awards 2003

Server tracking.atari.org vyhlašoval svoje výroční ceny Atari Tracking Awards 2003. Jedno z ocenění, Pokey Awards 2003 - za největší přínos 8bit Atari hudbě v minulém roce, udělil hudebnímu seskupení Grayscale z Polska za jejich skvělá hudební díla, a dále Rasterovi/C.P.U. z České Republiky za cross-platform nástroj Raster Music Tracker na vytváření Atari hudby na PC.

TMC 2.0

Jaskier/Taquart vyvíjí novou verzi svého Theta Music Composeru - TMC 2.0. Vzhledem k první řadě TMC 1.x dojde k velké spoustě změn, které Jaskier provádí zejména na základě přání a připomínek renomovaných hudebníků na Atárku. Nové TMC by tedy mělo například podporovat song dlouhý až 256 řádků, 256 patterns, 128 instrumentů, smyčky v obalových křivkách nástrojů, atd. Z netradičních plánů pak stojí za zmíňku obsluha až 4 POKEY čipů, tedy stereo 2x 8 kanálů (v praxi jsme však takovou úpravu ještě neviděli, přesto teoreticky není problém ji vyrobit podobným způsobem jako klasické stereo).

-RŠ-