TriPeaksXE

František "Fandal" Houra

TriPeaksXE je po hře FreeCellXE (Flop č. 45) další karetní gameskou patřící do kategorie tzv. solitaire her. Kromě toho má s mým předchozím výtvorem společné také to, že původní předloha pochází ze světa věčně nespolehlivých a padajících strojů PC.

Cílem hry TriPeaksXE je, jak už to u solitairů bývá zvykem, přemístit jisté množství karet odněkud někam. V našem případě se jedná o rozebrání celkem osmadvaceti karet, uspořádaných do tří kopečků pojmenovaných Peak Ahmadas, Peak Gehaldi a Peak Zackheer (odtud také anglický název hry).

A nyní k pravidlům, která nejsou nijak složitá. Tak předně: z oněch dvaceti osmi karet lze odebírat pouze obrácené karty, to jest ty, u kterých je vidět jejich hodnota. Na začátku hry je to deset karet v nejspodnější řadě, další karty se automaticky otáčejí při jejich uvolnění.

Důležité samozřejmě je, jakým způsobem se karty odebírají. Děje se tak jejich odkládáním na talon, přičemž odebrat lze pouze tu kartu, jejíž hodnota je o jednu vyšší nebo nižší než té, která aktuálně leží na vršku talonu. Na barvách obou karet přitom nezáleží. Pro ilustraci: na osmičku lze položit buď sedmičku nebo devítku. Aby toto pravidlo platilo u všech karet, bylo ustanoveno, že nižší karta od dvojky je eso a naopak vyšší od esa je dvojka. Čili: na eso mohu položit buď krále nebo dvojku.

Během hry se ovšem velmi často stává, že z otočených karet nelze již žádnou odebrat, protože odpovídající hodnota prostě není k dispozici. V tom případě lze na vršek talonu umístit kartu z pomocného balíčku, který na začátku hry obsahuje dohromady dvacet tři karet.

Celé hře TriPeaksXE dodává mimořádné kouzlo systém bodování. Za každou otočenou kartu, kterou se vám podaří odebrat, získáte určitý obnos, naopak penalizováni jste například za použití pomocného balíčku. Pojďme se na to podívat blížeji.

Systém bodování je vskutku rafinovaný. Každá otočená karta, kterou odhodíte na talon, vám do pokladničky přidá o jeden nefalšovaný americký dolar více, než karta předchozí. Ovšem pouze za předpokladu, že jste mezitím nesáhli po kartě z pomocného balíčku, protože to pak začínáte vždy znovu od píky. Jinými slovy: za první kartu v sérii získáte jeden dolar, za druhou dva, za třetí tři, za čtvrtou čtyři, atd. Čím delší sérii se vám tedy podaří vykouzlit, tím lépe. Je myslím zřejmé, že maximální délka série je dvacet osm karet.

Pěknou sumičku tvrdé zahraniční měny vám přinese také odebrání některého z již zmiňovaných Peaků. Konkrétně se jedná o patnáct dolarů za každý Peak, přičemž v případě posledního zbývajícího vrcholku je to dolarů rovnou třicet. Na úspěšný závěr hry je to opravdu velmi milé, není-liž pravda?

Avšak TriPeaksXE, to není pouze nekonečný sled výher, neboť i do červených čísel se lze dostat hodně rychle. Celých pět dolarů se vám totiž strhává za každou kartu odebranou z pomocného balíčku a pěkně mastný může být také váš pokus předčasně ukončit hru. A to proto, že nové nalosování karet lze sice vyvolat v kterémkoliv okamžiku, avšak není-li pomocný balíček ještě zcela vyčerpán, zaplatíte za každou neodebranou kartu z hracího pole pět dolarů.

K tomu, abyste byli dokonale informováni o tom, jak si vlastně ve hře TriPeaksXE vedete, slouží několik ukazatelů ve spodní části obrazovky. Předně je to počet karet, které ještě zbývají v pomocném balíčku (Cards left). O kousek níže je celkový stav vašeho konta (Total score) a váš výsledek v aktuální hře (Game score). Dále máte možnost vidět, kolik se vám v rámci jedné hry podařilo maximálně vyhrát a prohrát peněz (Most won a Most lost). Zajímavé může být i jak dlouhou sérií odebraných karet se právě můžete pochlubit a její historicky největší délka (Current streak a Longest streak). Nakonec je k dispozici počet odehraných her (Games played) a průměrný zisk na jednu hru (Game average). V této souvislosti se asi sluší dodat, že všechny sledované hodnoty jsou typu integer, neboli jsou v rozmezí plus mínus 32767.

Tak, pravidla a všechny vymoženosti mojí skvělé nové hry bychom měli úspěšně za sebou, nyní ještě několik poznámek k ovládání a pár dobře míněných rad ohledně herní strategie.

TriPeaksXE se ovládá pomocí joysticku, přišpendleného do portu číslo jedna, přičemž pákou pohybujete kurzorem a spouští vybíráte karty. Na klávesnici sáhnete v případě, že chcete rozdat karty (funkční klávesa START) nebo když hodláte změnit rychlost pohybu kurzoru (OPTION). A pak také ještě v situaci, kdy jste dotázáni, zda vás ani penalizace neodvrátí od rozhodnutí znovu rozdat karty. Na otázku například "Redeal on penalty of $15?" lze odpovědět buď stisknutím klávesy "Y" (s penalizací souhlasím) nebo stisknutím kterékoliv jiného tlačítka (nesouhlasím, chci pokračovat ve hře).

Na samotný závěr několik vět o tom, jak TriPeaksXE hrát pokud možno co nejúspěšněji. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit asi toto: snažte se vždy odebírat karty rovnoměrně ze všech úrovní a ke konci hry si vždy řádně rozmyslete, zda je opravdu třeba se pokoušet získat bonusy za všechny tři Peaky. Čas od času je výrazně lepší ukončit hru i za cenu mírné penalizace. A to už jenom proto, že karty jsou losovány zcela náhodně a není tedy garantováno, že je lze všechny rozebrat. Taktéž se rozhodně vyplatí dávat si velký pozor, kterou kartu odebíráte, protože možnost zpětného tahu ve hře TriPeaksXE není z poměrně pochopitelných důvodů možná.

Toť snad vše a nyní již vzhůru na to! Příjemnou zábavu u nestárnoucího osmibitového Atari vám z celého srdce přeje

Fandal.

P.S. Veškeré připomínky, náměty apod. zasílejte prosím na e-mailovou adresu F.Houra@email.cz.