Shot'em all

Radek Štěrba, Raster/C.P.U.
2002,2003

Shot'em all je nová hra pro interface Multijoy16. Jedná se tedy o první hru, která využívá plných možností tohoto multiplayerového zařízení - až 16 současně hrajících hráčů. Jinak je samozřejmě kompatibilní s nižšími Multijoyi, takže ji lze bez problému hrát i s MJ8 nebo MJ4.

Jak název napovídá, jedná se o střílečku všichni proti všem. V hlavním menu se dá navolit několik různých parametrů, které se nastavují stlačením příslušné klávesy (je vždy zobrazena inverzně), které vám nyní vysvětlím:

P ... Počet hráčů 2 až 16. Ve hře jsou hráči zobrazeni pomocí symbolů 1 až 9, dále pak A až G.

W ... Vítězné skóre 10 až 99 (po desítkách). Jakmile někdo z hráčů dosáhne tohoto počtu bodů, hra končí a objeví se vyhodnocení. V tabulce je vypsáno vždy pořadí, symbol hráče a dosažené skóre. Hráči se stejným počtem bodů se dělí o stejné místo.

S ... Rychlost 1 až 9. 1 je nejpomalejší, 9 nejrychlejší.

R ... Koeficient pro trestný bod: 1 až 9, nebo žádný. V případě, že je hráč zasažen vícekrát za sebou (počet zásahů vyjadřuje právě hodnota koeficientu) aniž by mezitím někoho sám trefil, odečítá se mu z jeho skóre 1 bod (pokud má aspoň jeden) a ten se objeví v podobě kuličky na místě jeho posledního sestřelení. Kdokoliv z hráčů může tuto kuličku sebrat a tím tento bod získat pro sebe.

A ... Volba arény. K dispozici je 6 arén, 0 je úplně prázdná, ostatní jsou různě zaplněné.

MEZERNÍK ... Start hry. Jeho stlačením během hry se aktivuje pauza (v pozadí rotují barvy), opětovným stlačením hra pokračuje.

ESC ... Hru lze kdykoliv přerušit stiskem ESC. Zobrazí se výsledková tabulka podle právě aktuálního bodového stavu hráčů, ale nahoře je nápis, oznamující, že hra byla ukončena předčasně.

Jak bylo tedy již naznačeno, cílem hry je vždy vylézt ze svého domečku do arény a postřílet co nejvíc soupeřů, přitom se snažit uhýbat jejich střelám. Za každou trefu získáváte 1 bod, za sebrání tečky získáváte též 1 bod. Střílet se dá vždy jen dopředu ve směru, kterým je hráč nasměrován. Dozadu lze couvat, ale samozřejmě jen pokud je za hráčem volné místo.

Pokud některému z hráčů chybí už jen posledních 10 bodů do vítězství, je to (jen poprvé když k tomu dojde) indikováno pípáním a blikáním jeho označení vedle skóre.

Takže to je k pravidlům všechno a zbývá mi Vám jen popřát příjemnou zábavu v tomto hromadném souboji, ve kterém nikomu nedojdou náboje a každý zastřelený opět ožívá. :-)

Poznámka: Je velmi doporučeno používat funkční joystick se spolehlivým tlačítkem, jinak si na vás ostatní smlsnou. ;-)