RMT - RASTER MUSIC TRACKER

Radek Štěrba, (c) RASTER/C.P.U. 2002-2003

Raster Music Tracker (RMT) je program na vytváření hudby pro počítače Atari (se zvukovým chipem POKEY) pomocí počítače PC s OS Win9x. Odkaz na stránky toho projektu najdete na adrese:
http://raster.atari.org

Kdy vznikla myšlenka RMT cross-platform trackeru?
Díky tomu, že sleduji i dění na jiných 8bitových platformách, jsem už dávno věděl o cross-platform trackeru GoatTracker pro C64 se SID chipem. Hrozně se mi to líbilo, protože PCčka nabízejí mnohem vyšší komfort práce, přičemž výsledný hudební modul je určen opět pro 8bit. Čekal jsem, kdy už konečně udělá někdo takovýto tracker pro Atárko, ale pořád nic, tak jsem se do toho pustil na podzim roku 2002 sám.

Když jsem v prosinci zveřejnil zprávu o vývoji RMT na svých webových Atari stránkách, přišlo mi okamžitě několik ohlasů nadšených Ataristů z různých států, kteří mě pak neustále popoháněli, abych už konečně dodělal a vypustil první verzi. A tak je tomu dodnes. Dostávám stále maily s připomínkami a náměty co by kdo v RMT chtěl, ale vybírám si z nich jen to co mi samotnému připadá rozumné a užitečné. ;-)

Jakou používá RMT rutinu pro přehrávání?
Měl jsem na papíře už skoro rok rozpracován projekt UMT - Unlimited Music Tracker - ten měl pracovat s rutinou, umožňující velmi volně řídit všechny zvukové parametry, ale komponování by mělo blíže k programování než k hudbě (podobným způsobem jsem hudbu skládal dříve - přímo v assembleru MAC65 jsem psal data řádky pro hudební rutinu), takže to bylo příliš komplikované a pracné. Proto jsem původní záměr opustil a začal vyvíjet RMT rutinu, jejíž schopnosti jsou dost inspirovány Theta Music Composerem (TMC), ale v mnohém jsem je rozšířil o myšlenky z UMT. Nejvýznamnějším obohacením jsou smyčky v instrumentech a implementace portamento efektu (klouzavý přechod mezi tóny).

Je tedy RMT lepší než TMC?
Dle mého názoru je TMC nejlepší tracker na 8bitovém Atárku, ale práce s ním je trošku nepohodlná. Je to dáno právě omezenými možnostmi Atárka. Proto RMT využívá velký výkon PCčka pro pohodlnou editaci skladby, kdy mohou být zobrazovány všechny rozpracované tracky pěkně vedle sebe a při přehrávání se posouvat (na Atárku by se to ani nevešlo na obrazovku). Navíc, jak jsem již řekl, RMT rutina nabízí více efektů. To má však pro změnu i neblahý důsledek ve zvýšené zátěži Atari CPU 6502, takže například u náročnějších demo programů nemusí být RMT modul použitelný.

Podporuje RMT samply?
Nepodporuje a není to ani v plánu. RMT tracker má umožňovat vytvářet FM hudbu přes POKEY chip. Jediný drobný ústupek v tomto směru, který jsem udělal na základě prosby e-mailem, bylo přidání podpory pro volume only režim taktovaný rychlostí RMT instrumentů, tj. maximálně 100Hz.

Jak se RMT modul přehraje na Atárku?
Soubory RMT obsahují hudební data skladby a instrumentů. Chceme-li tedy takový modul přehrát na Atárku, potřebujeme příslušnou RMT rutinu. Její zdrojový kód v assembleru je přiložen v balíku s trackerem, takže programátoři bez problémů pochopí princip, jak všechno dát funkčně dohromady s jejich programem (ať už s hrou či demem).

Jinou možností je provést v RMT trackeru export modulu do XEX formátu, kdy je výsledkem přímo standardní Atárkový spustitelný soubor (můžete si i zvolit doprovodný text, který bude při přehrávání na obrazovce).

Měl jsem v plánu udělat i čistě player RMT modulů pro Atárko, ve kterém byste si zvolili modul a on by ho načetl a přehrál, ale zatím jsem to nestihl.

Kam má směřovat vývoj RMT trackeru?
Chci postupně přidávat další funkce pro pohodlnější editaci a různé pomocné nástroje. Například jedním z nejnovějších vylepšení je podpora MIDI IN, takže noty se nemusí zadávat jen přes PC klávesnici, ale jde to i přímo stlačováním kláves na klaviatuře připojeného hudebního nástroje s MIDI.

Nebo implementace textového TXT formátu modulu, což má umožnit snadnou výrobu různých konverzních programů z/do RMT (například pro konverzi notových sekvencí tracků z MOD souborů). Ale nějaký takový konvertor by měl doufám vytvořit už někdo jiný - nejlépe někdo z těch, kteří mě opakovaně urgovali o ten textový formát. ;-)

A je ještě spousta dalších věcí, co mám poznamenaných pro budoucí rozšiřování.

Jsou někde na Internetu ke stažení RMT moduly?
Vytvořil jsem zatím jen pár základních demonstračních modulů, které jsou přibaleny k RMT trackeru. Pokud mi kdokoli pošle svůj vlastní modul, rád ho zveřejním na svých stránkách. To samé platí i s RTI instrumenty - to jsou soubory obsahující definici RMT instrumentu a lze je pak používat v dalších RMT modulech.