Atari Hody 2000

Komunikace s organizátory akce - brněnští STéčkáři - se velmi vylepšila od okamžiku připojení Petra Maršálka na Internet. Proto jsme všichni letos dostávali čerstvé informace prostřednictvím naší konference a hlavně mohli vést diskusi o přípravách, což je pochopitelně mnohem lepší než jedna obyčejná pozvánka šnekpoštou. (No, podle mého mínění bylo už skutečně na čase s tím v Brně pohnout.

Zde je výňatek z oficiální pozvánky poslané do konference:


Vazeni atariste,

dovoluji si Vas pozvat jmenem ST Klubu Brno na setkani priznivcu Atari kompatibilnich platforem - Atari Hody Brno 2000, ktere se konaji v Brne dne 16. zari v dobe od 9.00 do doby nez to vsichni zabali (max. vsak do 23 hod.). Vyse vstupneho je dobrovolna! Akce se kona v prostorach restaurace Na Spici v Brne-Reckovicich, ulice Terezy Novakove. ...


Později dal Petr dohromady www stránku, jejíž obsah ale nějaký cracker pozměnil. To byl jediný případ, co jsem zatím na Atari stránkách viděl. Petr má teorii o nějakém odpůrci systému Magic! - přívrženci MiNTu, což se mi zdá přehnané.

Já jsem bral s sebou tři spolucestující - Tomáše z Prostějova a Bohdana s Petrem z Olomouce. Dost jsme přitom narazili na omezení Felicie v úložném prostoru. Bohdan měl nějakou literaturu na prodej a my ostatní počítače. Já se raději vzdal 8mi bitového systému, protože na jeho monitor už prostě místo nebylo. Nu, měl jsem se při opatřovaní auta přece jen zamyslet nad modelem combi.

Letos došlo k přemístění akce z příšerně drahého kulturáku pokusně do restaurace Na Špici. Tato se nachází na severním okraji Brna, tedy v Řečkovicích přímo u cesty na Svitavy. Prakticky za restaurací je už volné pole, no, přeháním, ale skoro je fakt na konci. Ještě dál, než bydlí známý ing. Zdeněk Kučera.

Restaurace uvnitř na první pohled budila dojem velmi malého místa. A i na druhý. Protože však účast nebyla masová, nějak jsme se zmáčkli. I když naše výprava snad zabírala poslední prázdné stoly vzadu v rohu.

Vedle mě sídlil Zdeněk Valter se svými síťovými kolegy a snažili se rozjet nějakou tu ethernetí síťku. Já nic takového zatím nemám, ale věc mě také velmi zajímá.

K mému zklamání se moc velké věci nepodařily. Sice oproti pokusům v Prostějově na Atariádě se podařil nějaký telnet a ftp, ale malou rychlostí a nespolehlivě. PAKy se síťovkami padají a ty další druhy ethernetích karet, co byly v Brně k dispozici, moc nepracovaly.

Ze známých zúčastněných lidí bych jmenoval Petra Jandíka (Calamus) a Ctirada (pájení). Na žádného z nich mi nějak nezbyl čas. Úplně jsem také zazdil 8-mi bitové ataristy, kteří zde na rozdíl od loňské akci byli přítomní. Aspoň tedy Míšu Horkého jsem zdravil, ale to bylo tak všechno.

Jedině jsem asi mluvil s Petrem Lieblem, ten se přehlédnout nenechá, ale už vůbec ne s velmi známým autorem konverzaček Viktorem Lošťákem, jehož místo pobytu Petr nějak vypátral a pozval ho na akci. Jak to udělal nevím, protože Viki už dávno není atarista. Ale zato se přestěhoval z Nového Jičína do Brna.

Později napsal svůj článeček, který pod názvem "Sobota s Montym" zveřejnil na internetu, někde snad na serveru Psa, nebo tak nějak. Našlo se dost lidí, kteří na něj reagovali jako na vzpomínku na 8-mi bitové počítače, třeba bývalí commodoristé a podobně.

U nás mezi ataristy nebyl přijímán příliš příznivě, protože my se na akci nesešli ke vzpomínání na staré hry, ale my se svými počítači stále žijeme. Zejména majitelé ST a Falconů, o nichž v článku nebylo ani slovo měli příčinu být nespokojení.

Také jsem se dost pozdě dozvěděl o přítomnosti majitele velké vzácnosti - přenosného počítače Atari STACY ST. U nás se objevil zajímavý inzerát na prodej, také bych měl asi zájem, jako i pár dalších lidí, no a tento byl nejrychlejší, takže ho získal. Vlastně ho znám z konference, jmenuje se Honza Hodys. Měli jsme pak debatu ohledně vylepšování SCSI u Stacy i MEGA STE, která to má podle něj stejné.

Tuším že někdo od Narsilu měl s sebou přece jen u nás ataristů neobvykou věc, jinak na rozdíl od Stacy běžně dostupnou, a to vypalovačku na Cédéčka. Ano, také bych ji mohl mít, ale přece jen těch několik tisíc pořizovací pořizovací ceny mě zatím odradilo.

Tady byla vypalovačka u obyčejného ST, takže i ti mají šanci, ne jen majitelé Falconů. Jenže chce to více RAM paměti ve stroji, jenom 4 MB nestačí. Zde bylo asi 8, jestli to nepletu, a i to nestačilo. Rozsah paměti omezuje totiž počet položek v adresáři. Takže CDéčko může být plné, ale velkých souborů. U běžných záloh problém.

Bohdan během dne odešel za již zmíněným Zdeňkem Kučerou pro objednané harddisky IDE 2 GB. Jako obvykle nevyšly věci podle dohody a přinesl jen jeden. Já využil situace a zkusil ho připojit ke svému Falconu, protože jsem v tu dobu řešil použití harddisku větší kapacity ve formátu MS systému. Jako dosavadní pokusy se i tento k mému zklamání vůbec nepodařil.

V současné době už nemusím naříkat, protože harddisk 6.5 GB, který jsem skutečně KOUPIL, mi na rozdíl od před tím půjčovaných funguje. Opačně by to bylo horší.

U oběda jsem seděl s hudebníkem Jardou Šmídem a někým, koho jsem snad ani neznal. Škoda, že se toto zřejmě nezměnilo, protože vůbec nevím, kdo to byl.

Od jistého TM Dyka jsem získal jeho rozpracovaný hypertex formátu ST Guide obsahující kuchařské recepty. Vlastně ani nevím, jak k tomu došlo, protože později se ukázalo, že plnou verzi budou dostávat jen platící uživatelé, až bude hotová. Demoverze je přístupná, vyšla i v Narsilu.

Později se toto autorské nedopatření ukázalo jako dobrý tah, protože autoři nějak přišli o svá data a já pak tuto jedinou existující oficiální kopii posílal zpátky poštou. (pochopitelně elektronickou myslím)

TM Dyk také sháněl Falcona a na akci uslyšel o nabízeném od Oty z Košic. Já o tom vůbec nevěděl a dost mě Otovo rozhodnutí překvapilo. A zamrzelo, protože ani 8-mi bita už nemá, takže mu zůstává jen Jaguár. V krátké době po akci totiž skutečně k prodeji došlo. Ta zmíněná ztráta dat snad souvisela s přechodem z ST na Falcona, jak se mi také osobně stalo.

Na akci byli ještě i další lidé, i když netrpěla přehuštěním, ale já je nezaregistroval či mi nezbyl čas. Například jsem dopředu věděl, že Petr tam má mít svůj nový PCšrot (fůj) a na něm legálně koupený nový emulátor MagicPC (paráda), ale ani jsem tuto zvláštnost neviděl. Zejména je důležitá rychlost, pravděpodobně je to emulované ST rychlejší než reálné. A o dost.

Také se zajímavým 8-mi bitovým ataristou Jindrou Kubcem z Prahy jsem sotva promluvil. Měl svůj notebook a na něm emulátor, jenže já v tu dobu ještě nevěděl, že si ho umí přeprogramovat podle svých představ, až tady jsem kulil oči nad jeho prací s kartridžemi 64, 128 a snad více KB, ani mi nebylo známo že je velký sběratel věcí od Atari a vůbec význačný atarista. Teď už to přesně nevím, ale v tu dobu snad teprve začínal být aktivní v naší konferenci, to je pro mě omluva.

Naše výprava a Zdeněk Valter vydržela mezi posledními. Odjížděli jsme prakticky až před organizátory. Zdeněk jel přes Olomouc a tak vzal Honzu a Petra, čímž se nám uvolnilo místo v našem přecpaném autě.

Venku bylo nevlídno, zima, pršelo a já málem na jedné křižovatce narazil do Zdenkové Octavie, protože to na těch kalužích jaksi překvapivě málo brzdilo.

Z akce by měly existovat fotografie, které chtěl dát Petr Maršálek na WWW klubovou stránku ke stažení. Jenže jimi a dalšími nějak přeplnil limit poskytovaný na serveru VOLNÝ, a tak je v současné době tento archiv prakticky nepřístupný.

Poznámka: tato reportáž vzniká 25.4.2001, protože jsem před pár dny zjistil její dosavadní neexistenci. Děkuji Bohdanovi za připomenutí spousty událostí, neb z mé hlavy se vše časem vytratilo. Svoji práci odvedl také můj archiv pošty.

-ZB-