FOREVER 2E3, Trenčín, SK

17.-19.3.2000

O této akci jsem se dozvěděl už někdy koncem roku 1999 a od začátku se na ni moc těšil. Společnou párty všech 8bitových počítačů organizovalo několik lidí - za každou platformu (ZX Spectrum, C64, Atari) aspoň jeden specialista.

Od nás z Prostějova se Forever párty původně chtělo zúčastnit 5 lidí, jeden si to ale nakonec rozmyslel (jeho škoda), takže jsme zůstali 4. Doprava měla být zajištěna Zdeňkovou novou krásnou Felicií, ale teprve den předem Zdeňek najednou zjistil, že někam zašantročil občanku, doklady od auta a pas zapomněl v práci. Dále bylo detekováno, že Felicii se zadrhává pedál spojky a nejdou zavřít dveře od kufru, takže hrozilo, že budeme cestou ztrácet věci. Kdo zná Zdeňka, tak ho nic z uvedených skutečností nepřekvapí, ba naopak, překvapilo by ho, kdyby byl Zdeněk připraven a auto ve funkčním stavu. Na poslední chvíli, v pátek večer, byla tedy provedena změna - pojede se osvědčenou Honzovou Škodou 120 Esmeralda.

V sobotu ráno jsem od 6:45 vyčkával v pohotovostním stavu s batohem na zádech příjezd ostatních. O něco později, v 7:00, jsem byl telefonátem od Honzy uklidněn, abych se neplašil, že dojde k malému zpoždění. Honza slovo dodržel, a tak něco po půl osmé dorazili. Okamžitě jsem se nalodil a pádili jsme ke Zdeňkovi, který doplnil kapacitu kufru do plného stavu. Prostějov jsme opouštěli před osmou hodinou, což se dalo i tak považovat za úspěch. Cesta proběhla bez problémů, i na hranicích jsme byli odbaveni během pár minut.

Trenčín je od hranic už jen kousek, takže kolem desáté jsme na místě. Nejdřív jdeme omrknout plac a zaplatit vlezné, teprve pak se vracíme k autu pro věci. V sále o trojúhelníkovém půdoryse a s jevišťátkem vepředu zabíráme v zadu jeden stůl. Co se týče hardware vybavení, dovezli jsme jedno Atárko, monitor, SIO2PC kabel, 2 notebooky a MultiJoy. Uvádíme všechno do provozu a Bob je šokován zjištěním, že moje Atárko nemá Q-meg ani rozšířenou paměť. Vynadal mi za to a do budoucnosti zakázal na jakoukoliv další akci moje Atárko brát - prý bude brát svoje. Pak jsme se vydali na obchůzku - v sále se vytvořily 3 oblasti, ve kterých sídlili ZX Spektristé, Commodoristi a Ataristi. Všichni se ovšem chovali vzájemně přátelsky, narozdíl od starých dávných časů, kdy hádky mezi zastánci té či oné značky byly na denním pořádku. Bylo evidentní, že už se můžeme jako 8biťáci považovat za jednu velkou společnou komunitu.

Už od 10 hodin probíhalo "Real time compo", což znamená, že několik odvážných jedinců trápilo své mozkové závity za účelem vyprodukování nějakého pěkného efektu nebo hudby. I my jsme byli nabádáni, abychom se zapojili, ale vymluvili jsme se na pozdní příjezd. Já už jsem se tvůrčí činností dost vyčerpal v minulých týdnech, kdy jsem pracoval na Intru 1024b a hudbě. Kolem jedné hodiny vyrážíme na oběd - přesněji - hledat nějakou restauraci. To se ukázalo být větším problémem, než se na první pohled může zdát. Místní obyvatelé, kterých jsme se cestou dotazovali, jen krčili rameny a posílali nás "do centra", kde prý by snad nějaká restaurace měla být, ale viditelně si nejsou jistí. Nakonec jsme tedy opravdu z místní části Zlatovce došli pěšky až do centra (kdybychom to byli věděli, jeli jsme autem, ale to by si zase Honzík nemohl dát pivko) a posléze i jednu dobře schovanou hospůdku našli. Po výtečném papáníčku a pivíčku jsme se vrátili na akci a dožadovali se uspořádání slibované "game zone", v rámci které měla probíhat soutěž v International karate. Já a Bob jsme totiž doma poctivě trénovali a těšili jsme se, jak to ostatním nandáme, a pak se utkáme proti sobě ve finále. ;-) Game zone však byla odložena na neurčito - škoda.

Hlavní program, hlasování pro Forever compa, probíhalo od 18 hodin v kategoriích real-time, music, intro, graphics a demo, pro každou platformu samostatně. Počet soutěžních příspěvků pro jednotlivé typy ukazoval, že bezkonkurenčně nejlépe se připravili příznivci ZX Spectra, kteří měli například v kategorii music 27 hudebních kousků, oproti 8 hudbám pro C64 a pouze 2 pro Atari. I v ostatních kategoriích to vypadalo podobně - na Atárko jen 3 intra, 3 obrázky. Všechna compa byla promítána projektorem na plátno, zvuk se linul z dvou velkých reprobeden krmených nějakým speciálním superzesilovačem. Hlasovalo se pro první tři nejlepší výtvory v každé kategorii. Jak jsem se již zmínil, já jsem měl své želízko v kategorii Intro a druhé v kategorii Music. Atmosféra soutěže byla báječná - chvílemi se ozývalo hlasité "Jéééé!" nebo "Wow!" a potlesk, jindy zase různé humorné komentáře. V paměti mi třeba utkvěl výkřik někoho z polské výpravy, když běželo na ZX Spectru jedno Intro 1024 bytes, které tam předvádělo parádní celoobrazovkové efekty, žeprý "Animácia!!!". Hm, dobrý fór, když si uvědomíte, že už jen jedna obrazovka v textovém režimu zabírá zhruba těch 1024 bajtíků.

Po předvedení všech soutěžních exponátů jsme odevzdali hlasovací minilístečky (šetření lesů je na prvním místě) a začala se promítat nejnovější dema postupně na jednotlivých platformách. Myslím, že všechny nejvíce šokovalo Atárko s velmi plynule rotujícími krychlemi, toroidy, rotovanými a podsvětlovanými texturami a 3D texturovanými tunely. Na druhou stranu se ale některé velmi podobné 3D efekty opakovaly ve více demech, což mohlo u neznalců vyvolat mylnou domněnku, že Atárko žádné 2D efekty neumí. ;-)

V hudební oblasti zase slyšitelně vládl C64 se svým famózním SID chipem - hej, nechtěl by někdo zkusit zamontovat tohohle chrobáka do Atárka?! ;-) ZX Spectrum má pro změnu výhodu nejvyššího taktu procesoru (nepočítám-li SUPER CPU rošíření pro C64 s 26MHz!). Tak bych řekl, že by se z těchhle tří platforem mohl dát dohromady docela zajímavý kombinovaný 8bitový klon. ;-)

Demo produkce pokračovala až do pozdních popůlnočních hodin. Diváci pozvolna odpadávali a jak si kdo ustlal, tak si i lehl - buď pěkně do spacáku na karimatku, nebo jen volně na pár sražených židlí. Když jsem v 01:45 usínal, stále ještě běžela dema a hrála muzika, a když jsem se ráno probudil, taky hrála muzika. Tak nevím, že by to někteří táhli celou noc?!

Vyhlášení výsledků se konalo v 10:00. Za první místo se udělovalo tričko s logem akce (pokud byl vítěz přítomen). Děkuji všem, kteří dali hlas mému Intru "80 rectangles" pro Atárko - můžu se teď taky tím parádním tričkem pyšnit. V music compu jsem se též umístil na pěkném druhém místě (ze dvou ;-)). Nakonec jsme všichni vítězové podepisovali jedno triko, které se potom dražilo. Nejdříve to vypadalo, že o něj nebude zájem ani za minimální cenu 150Sk, pak se ale dražba jak se patří rozjela a přihazování se zastavilo až na 300Sk. Uvažte, jaká je to rarita do sbírky - a co teprve za pár let.

Kolem poledne jsme se se všemi rozloučili a vydali se do centra, kde jsme nejdříve zašli na prohlídku Trenčianského hradu, a potom, značně promrzlí a vyhladovělí, na vydatný oběd. Pak už jsme se řítili kosmickou rychlostí domů do Prostějova.

A na závěr, zajímá vás mé hodnocení? Tak dobrá..

Z celé akce mám velmi pozitivní pocit - prostě se vydařila! Drobné organizační a technické mouchy jsou zanedbatelné, podstatný je fakt, že šlo o zajímavé přátelské pohodové setkání příznivců 8bitových počítačů. Díky organizátorům! Díky všem co přišli! Můžeme jen doufat, že Forever 2E3 bylo začátkem nové tradice, a že se na další ročníky dostaví ještě více nadšenců.

-RŠ/RASTER-