HOT NEWS

emulátor A800, DeeGee, ATARIX, akce v Polsku, akce v Německu a u nás, AK Prostějov na internetu

Nejlepší emulátor ATARI800 se stále rapidně vylepšuje. V současné době je hotová verze 1.0.4 a vrcholí práce na další. Velmi aktivně se zapojil Fox/Taquart. Za zmínku rozhodně stojí nová emulace ANTICu, oprava pulsního režimu, stereo rozšíření, podpora paddle, světelného pera a spousta dalších vylepšení a oprav.


Emulátor disketové jednotky DeeGee je vadný.

Někteří z vás možná používají nějaký počítač řady ATARI ST nebo Falcon pro emulování disketové jednotky 8-mi bitoveho ATARI XL/XE. Znám dva programy na tuto emulaci určené - DeeGee a XLSTLINK.

V sobotu 5.2. jsem ke svému překvapení zjistil s kolegou Bohdanem velmi vážnou chybu u emulátoru DeeGee. Jejího vlivu si všiml kolega Bohdan z Olomouce při pokusu o zkopírování a následné spuštění hry M.U.L.E., kdy emulátor přímo ukázal zastavení činnosti při načítání posledního sektoru na disketě.

Vhodným diskovým monitorem, což byl v našem případě samotný systém Q-MEG, bylo už jednoduché zjistit špatné počítání sektorů. Disketovéjednotky malého Atari je počítají od čísla 1, ale emulátor od čísla0, přičemž vůbec nepodporuje poslední sektor, což je u hustoty singl číslo 720, u média 1040.

Dělají to obě verze emulátoru - pro ST i Falcona - u obou hustot. To mě tak přijde, jakoby autor nevěděl, že sektory se počítají od jedničky, nebo spíše si neuvědomil, že index pole při programování se počítá od nuly.

Znamená to, že VŠECHNY diskety, kopírované přes tento emulátor, které nemají prázdný poslední sektor, jsou NARUŠENÉ! Hned jsem si ověřil emulátor XLSTLINK, kterému dávám osobně přednost, ten pracuje naštěstí správně.


Lubo Roba z Košic vydal se svými spolupracovníky nové číslo tištěného časopisu ATARIX označené jako 1/2000. Má rozsah 11 listů A4, obsahuje reportáže ze spousty akcí a odborné články pro 8mi bitové Atárka a Falcony. Cena 50 slovenských peněz.


V Polsku proběhla v létě mohutná čistě Atari akce s názvem Silly Venture 21. až 24. dubna ve Gdaňsku.

Asi se tam ne každý z nás podíval osobně, ani já v tu dobu neměl penízky na tuto dost dlouhou cestu, ale snad se objeví nějaké informace a v pořádaných soutěžích předváděné programy na adrese www.sv2000.w.pl, jinak můžeme čekat na další reportáž Luby Roba, který se zde zůčastnil.


Před pár dny byla jiná Atari akce v Německu velmi blízko našich hranic. Využil jsem této okolnosti k její návštěvě společně s Bohdanem z OL a Jirkou Bernáškem (!), své velké dojmy musím teprve písemně zpracovat.


A krátce po ní udělali ataristé z Brna přes nepříznivý finanční schodek loni opět svoje Atari Hody. Tentokrát atmosféra vypadala úplně jinak, totiž mnohem lépe.


Atari klub má konečně funkční www stránky na Internetu s URL http://atariklub.prostejov.cz, které jsem připravil asi po roce existence sice platného, ale prázdného odkazu.

Prozatím se zde objevují stručné informace o klubových aktivitách, postupně by měly přibýt i odborné texty týkající se nějak našeho klubu. Některé budou použité i z našeho FLOP magazínu.