HiLoader-v4.2 , 1992

R.Štěrba, RASTER

HiLoader je speciální "horní" turbozavaděč, který umožňuje načítat a spouštět T2000 programy s libovolnou zaváděcí adresou.

Popis ovládání:

Stlačením klávesy SELECT načteme do paměti libovolný T2000 program.

Klávesou OPTION si můžeme zvolit, zda v oblasti $A000-$C000 má být zapnutá BASIC ROM nebo RAM (standardně je tam RAM). Přes START pak provedeme vlastní spuštění.

Technické detaily:

Program HiLoader-v4.2 je umístěn v oblasti "pod ROM" od $F000 a umožňuje tedy zavádět teoreticky cokoliv od $0200 do $EFFF, což naprosto postačuje ve všech případech. Tedy aspoň já jsem se nikdy nesetkal s programem, který by koncem přesahoval $BFFF (tam totiž končí standardní dolní RAM paměť). Kousek dál, v oblasti $D000-$D7FF, se pak nachází systémové registry, které by nebylo dobré záznamem přepisovat. ;-) Dole, mezi $0100-$01FF je zase oblast stacku, takže ani tam by se nám program neměl snažit načítat.

A zase nějaká zajímavost nakonec:

Možná si pamatujete na hru Draconus, která měla v Turboverzi dvě části - první část byl kraťoučký speciální zavaděč (asi existovaly i jiné verze, ale k nám do Prostějova se dostala tahle). Jednou jsem zkusil místo toho zavaděče použít HiLoader4.2. Výsledek? Nejen, že se hra načetla a šla spustit - to považuju za samozřejmost, ale hlavně: běžela bez chyb, které se dříve, při načtení přes ten speciální zavaděč, objevovaly. Tím myslím například useknutou "game over" hudbu nebo nefunkční SELECT pro pauzu s následným STARTem pro pokračování nebo OPTIONem pro ukončení hry.