FREECON 99


pozvánka poslaná do Atari konference:

Tuto sobotu a neděli (6.-7.11.1999) se koná tradiční setkání ataristů v Plzni.

Od soboty 9:00 do neděle podle potřeby, nejdéle však do 17:00


Protože jsem v roce 1998 nemohl navštívit z pracovních důvodů plzeňskou akci, (to naštve, být místo ní v práci, že) nemůžu porovnávat rozdíly mezi ní a tou letošní. (1999)

Ale podle informací od člena našeho prostějovského klubu, který se na ní zúčastnil, byly dost podobné. Vzhledem ke zmenšenému zájmu ataristů o Freecon, snad z důvodu vzdálenosti Plzně od většiny míst naší republiky, ji organizátoři umístili již minule do schůzovních prostor jejich ST klubu místo původní draze placené velké auly základní školy.

Tím eliminovali značné finanční ztráty a zjednodušila se příprava. Pro návštěvníky to znamenalo nulové vstupné. Místa bylo sice mnohem méně, ale lidí dorazilo tak akorát, takže žádný problém nevznikl.

Na plošnou propagaci také silné finanční prostředky tuším nedávali, zřejmě proběhla hlavně na Internetu v konferenci, což je nejlevnější způsob. Zato vytvořili speciální WWW stránky na VOLu s informacemi ohledně akce, jako třeba místě konání a podobně na adrese

http://www.volny.cz/freecon99/

Já jsem vlastně poprvé neměl na cestování vlastní auto, protože moje nádherná Škoda 100 už měla dva roky propadlý technický stav a ostatně i tak vůbec nejezdila. Neměl jsem proto vůbec tušení, jak se do Plzně dostat.

Tomáš se loni svezl s kluky ze severní Moravy, kteří ho vyzvedli při průjezdu Prostějovem přímo na dálnici. Ale teď to vypadalo jen na vlak, ale na tu vzdálenost dost komplikované. Jedině přespat v neděli večer v Olomouci a ranním vlakem rovnou do práce, brr.

Pár dní před odjezdem přišel Standa z Olomouce s možností půjčit auto od něho z práce, ale pro přídavné cestující jen na cestu tam, protože zpátky měl nějakou vlastní pojížďku úplně jinam. Přece však byla situace o něco lepší.

Z Olomouce vyjížděl se svým kolegou Honzou, dohromady tvoří skupinu Jay soft, dříve známou na 8-mi bitech, nyní na Falkonech. Nás s Tomášem vyzvedli v Prostějově ve 3 hodiny ráno.

Akce skutečně nebyla letos masová, ale pro nás přítomné bylo i tak fajn, že jsme se jednou za čas sešli a můžeme společně přímo komunikovat, bez použití Internetu. Ono sice právě tady i k tomu skutečně došlo, například s některými pražáky, co odjeli domů nejdřív (asi to měli hrozně daleko, chacha) a dalšími, co vůbec nepřijeli, ale hlavní smysl pro přítomné byl opravdu ve sdílení společné místnosti ve stejném čase.

Mezi stroji na akci nebyl žádný 8-mi bitový počítač. Prakticky jejich majitele ani nikdo nezval, protože sami ztratili zájem hned po prvním roce konání akce v Plzni, nevím proč. Vždyť dřív jich bývala v okolí hromada.

Ale i tak jsem se ke svému překvapení zde s jedním seznámil. Jmenuje se Zdeněk jako já, je ze Stříbra a přijel protože nějak slyšel o ataristické akci. Tak takhle si představuji aktivního ataristu se zájmem o věc.

Zdeněk se skutečně na základě informace o naší konferenci na Internetu a dalších aktivitách u nás zapojil do dění a už jsme se spolu viděli i na dalších akcích jako v Budějovicích a v Brně.

Kromě mě byl přítomný další obojetný atarista a to kolega Bohdan, který dojel vlakem i s Maruškou. Ta zde ovšem nebyla přinucena dělat pokladní jako u nás. Zdeněk za Stříbra tak mohl hovořit o 8-mi bitech i s nimi.

Jinak by si na místě asi moc neužil, dokonce i pro majitele obyčejného ST by se nic moc nenašlo, co by mohl používat sám. Bratři Křivánci dotáhli své TT, Dušan nadupaného Falkona, který jako jeden z mála (ze dvou?) u nás má grafickou kartu, dále zde bylo několik PC šrotů, naštěstí s Linuxem.

A co bylo nejlepší, všechny stroje byly propojeny do místní síťky, částečně po Ethernetu, něco přes RS-232 a jako celek přes modem 56 na Internet. A to celý den, takže zde vznikl dojem pevné linky.

Tím bylo dáno jaksi i zaměření akce hodně na práci s Internetem. A samozřejmě možnost být v kontaktu s lidmi, co seděli doma nebo kde. Já jsem tuto komunikaci zaznamenal až v průběhu dne.

První mail posílal Dušan:

Date: Sat, 06 Nov 1999 13:29:33 +0000
From: habasek©seznam.cz (Dusan Habada)
Subject: Pozdrav z FreeConu
To: Atari©alpha.inf.upol.cz

Hi, pozdrav vsem aktualne z FreeConu.
Ucast ujde :-))), je na co koukat.
  A kdo tu jeste neni, koukejte pohnout zadkem.
     Bye Habasek

Na to okamžitě odpovídal známý horlivý aktivista Petr Liebl z Budějovic a obrátil se i přímo na mě:

  From   : lieblp©atlas.cz
  To     : Atari©alpha.inf.upol.cz
  Subject: Re: Pozdrav z FreeConu

Jezismarja! Von vam tam jde i Inet??? Tos nemoh rict driv??? (;-))))
Tak pro ZB:
Je-li tam nekde Zdenek Burian, tak at zkusi sehnat lidi, hlavne nezname, na A2000.
Staci jmeno a e-mail, ja je kontaktuju.
On vi o co jde...
ATARI ZDAR, FREECONu zvlast! (;-)
Cau Petr Liebl

Dalších takových mailů bylo hromada a pokračovalo se pod stejným subjektem i několik dní po akci.

Já jsem například chtěl získat nějaké rady na provoz Unixového textového klienta mICQ, který jsem začal doma zkoušet pár dní před akcí. Jenže nemám zatím takovou zkušenost s čistě Unixovými programy psanými na povelové prostředí.

Skutečnost se ovšem vyvinula úplně jinak, sám jsem postupně třem dalším kolegům vysvětloval práci s tímto programem a vůbec styl komunikace na ICQ. Jedním z nich byl Ctirad z Prahy, který se nám pak večer z domu už na ICQ sám ohlásil.

V průběhu soboty všichni mimoplzeňští návštěvníci odjeli různými směry. Většinu snad domů, Standa si to namířil na severní Čechy. I Honza odjel vlakem do Olomouce, protože musel jít v neděli do práce.

Vlastně jsme tam zbyli kromě místních jen já a Tomáš. Čas nám tak utíkal, že jsem si toho ani pořádně nevšiml. Pro mě byla výborná možnost mluvit s autory Amailu (mého oblíbeného poštovního programu)a dalších internetích programů.

Někteří kolem půlnoci sledovali jakýsi sci-fi film originál na DVD,jeden PCšrot měl takovou mechaniku. Já na tento žánr moc nejsem a také zatím nemám schopnost sledovat film kompletně v angličtině, tak jsem to moc nevnímal.

Na spaní byla původně určena přilehlá místnůstka, ale protože jsme zůstali vlastně jen dva cizí, vzali si nás bratři Křivánci k sobě domů. To bylo fajn, protože u nich na podlaze byl koberec, což je o moc lepší než linoleum. Ne že bych byl tak zhýčkaný, ale dám mu přednost. Tomáš mi pak říkal, že bylo snad po třetí hodině k ránu.

V neděli se jelo zpátky na místo. Dorazili i ostatní místní a akce pokračovala. Já jsem přivedl řeč na můj neúspěšný pokus stáhnout pomocí programu wget stránky nakladatelství Kopp, Tomáš Křivánek se na to podíval, zjistil příčinu, sehnal na Inetu zdrojové texty novější verze a začal je kompilovat pro náš systém.

Protože tato práce trvá delší dobu, dostal jsem hotový program až o pár dní později. A tato verze skutečně brala i odkazy, v nichž byla psaná mezera navíc, což byla ta závada.

Tomáš nás potom zavezl autem na nádraží na vlak odjíždějící asi v 13:30. Cesta proběhla bez komplikací a dokonce byl přípoj i z Olomouce do Prostějova.

Já byl s touto, co do počtu lidí malinkou akcí, velmi spokojený. Nový aktivní 8-mi bitový uživatel, nové verze programů na Unix, setkání s přáteli, prostě paráda.

-ZB-