Totální výprodej za nulové ceny

Radek Štěrba, RASTER

Už delší dobu jsem to zamýšlel, ale teprve nyní se k tomu dostávám. V tomto čísle uvádím několik her, pozapomenutých dem a jeden hudební editor z mé produkce a z produkce mého kamaráda R. Knilla.

Zároveň prohlašuji, že se všechny uvedené produkty tímto okamžikem stávají FREEWARE, takže je povoleno je ZDARMA šířit pod podmínkou, že do nich nebude nijak zasahováno.

VIDEOPOLY (RASTER)

Textovka s obrázky. Textovky jsem měl celkem rád. Po prvním pokusu "Záhada..." jsem se pustil do většího projektu - textové hry, doplněné o vizuální část a zvuky! S výsledkem jsem byl spokojen a i ohlasy hráčů byly kladné. Ve Flopu jsem chtěl Videopoly zveřejnit už dříve, ale provést konverzi z kazety (hra má 2 části) se mi nepodařilo. No, abych řekl pravdu, ani v okamžiku, kdy píšu tento text, to ještě není zvládnuto, ale snad už tuším, jak to udělat.

Dodatek: Sláva! Opravdu se podařilo. Sice to bylo značně složitější, než jsem původně předpokládal, ale po 8 hodinách usilovného programování diskloaderu je to hotovo.

DANGEROUS STREET (RASTER)

Akční hra. Důvodem, proč jsem se pustil do tvorby této hry bylo, že jsem na Atárku postrádal akční gamesu typu Commando. V průběhu prací jsem narazil na dost problémů, počínaje nedostatečnou rychlostí (vinou nedokonalosti programátora) a ani zábavnost hry příliš nesplnila má očekávání. Přesto jsem ji dokončil, ale pokud mě paměť neklame, tak se snad mezi Ataristy ani nijak moc nerozšířila.

NATURIX (RASTER)

Místnosťovka. Absolutní vrchol mé tvorby na Atárku. Naturix se stal pro mě mezníkem a mám radost, že zaujal i spoustu dalších hráčů. Dodnes mám schovaný sešit s nákresy stavebních prvků jednotlivých místností, číselné kódy a nápady.

Pár zajímavostí ze zákulisí:

GUNHEAD (FUCO and RASTER)

Místnosťovka. Celou hru zpracoval Robert Knill, já mu jen dodal úvodní muziku. Jedná se o úplně poslední Robertův výtvor pro Atárko, pak se hned přeorientoval na PC-čko. Tato hra dle mého názoru též patří mezi to nejlepší, co můžete na Atárku vidět a hrát. Je sice poněkud těžší, ale tím lépe. Aspoň vám déle vydrží vzdorovat.

ILLUSION 3 (RASTER)

DEMO. V sadě demonstračních programů Illusion 1,2,3,4 se třetí část, která byla kuriózně vyrobena až jako poslední, tak nějak zatoulala a nedostala se do oběhu. Spousta lidí se mě ptala, jestli ten třetí díl vůbec existuje. Tak tady je. Jenom pozor, na reklamní nabídku her a programů neberte zřetel - nic z toho už dávno neplatí!

M.W.DRUMS (RASTER)

Hudební DEMO. Tohle demo patřilo do kategorie "do šuplíku". Nikdy jsem ho nepustil ven, sloužilo čistě jen pro mou vlastní potěchu (takový skrblík jsem byl), maximálně jsem ho pouštěl na Atariádách. Skutečným důvodem však bylo, že jsem chtěl tyto skladby časem použít v nějakých hrách, ale nikdy na ně nedošla řada. Bicí linka je tvořena samply bubnů - tuto techniku jsem používal jen párkrát (mimo jiné třeba u hudby ve hře Magnetit).

MIDI PATTERN EDITOR (RASTER)

Hudební editor. Umožňuje skládat hudbu na Atárku s připojeným externím hudebním nástrojem přes MIDI interface. Na svou dobu byl (a možná ještě stále je) unikátem. Má spoustu funkcí včetně kopírování tracků, nahrávání souběžně s přehráváním v reálném čase, čtení a ukládání skladeb z/na disk atd. Přikládám i podrobný manuál a několik ukázkových hudbiček.