VIDEOPOLY

R.Štěrba, RASTER

Rok 1992:
Tak je to tady - můžete nadšením jásat nad skvělou komunikační hrou Videopoly. Nazývat tuto hru textovkou by bylo degradující, neboť kromě písma uvidíte i spoustu obrázků a uslyšíte nějaké ty zvuky. Originální česká detektivní zápletka v plně českém prostředí. Prostě něco, co tu ještě nebylo!

Dobrá, končím s touto reklamní kampaní. Chtěl jsem vás jen trochu navnadit. V roce 1992 jsem totiž dokončil tuto neobvyklou hru, která je svým způsobem zpracování ojedinělá. Pravda, když si to teď pustím a zkouším hrát, musím se často pousmát nad některými skutečnostmi, ději a popisy místností a událostí. Ale co, snad se vám hra zalíbí a zažijete trochu legrace nebo si potrápíte hlavičku při hledání řešení.

Návod:
V první části budete uvedeni do děje zcela podrobně včetně způsobu ovládání, takže není třeba nic vysvětlovat. Jen bych vás rád upozornil na pár detailů, které by vám mohly zbytečně způsobit potíže hned od začátku:

Klávesnice - Během celé hry je aktivní česká klávesnice. Písmena "ěščřžýáíé" tedy najdete na horní řadě kláves. K číslicím se dostanete přes SHIFT. A teď to hlavní, další písmena, jako např. "ďťňúůó" vyvoláte přes CTRL+klapka nebo SHIFT+klapka. Než mě tedy začnete proklínat, že nemůžete napsat "ů" ve slově "průkaz", zkuste CTRL+u.

Živý děj - Na pár místech se děj mění sám v čase, takže je nutné použít povel "sit" (situace) nebo prostě odklepnout prázdný řádek (stejný efekt). Nikdy však nejde o rychlost odeslání povelu, jen o setrvání na místě a stisk klávesy Return.

V průběhu hry už žádná nápověda není, takže pokud se někde zadrhnete, může vám pomoci následující soupis všech povelů (sloves) a předmětů, se kterými se dá za jistých okolností něco dělat.

Pokud však chcete hrát poctivě a úplně sami, doporučuji následující výpis nečíst předem, ale až to budete opravdu potřebovat.

Přeji příjemnou zábavu.


Slovesa:
inv, sit, s, j, v, z, nahoru, dolů, vezmi, polož, zkoumej, otevři, vystup, nastup, čekej, vlož, dej, kup, ukaž, napiš, odšroubuj, zvedni.

Věci, předměty a živí tvorové:
sedadlo, kabelka, průkaz, skříňky, kabát, karta, noviny, dort, rukavice, zásuvka, stůl, klíč, ředitel, dveře, dokument, mříž, šroubovák, řidič, okraj, stopařka, zvuky, budovy, automat, peníze, louže, špaček, sekretářka.

Snad jsem na nic nezapomněl...