Krátké a čerstvé (?) zprávy

ATARIÁDA PV 98

Termín letošní akce v Prostějově byl zvolen již v polovině ledna. Ve skutečnosti byla v restauraci Haná jediná dosud volná sobota a tak nebylo co řešit.

Setkání ataristů se tedy uskuteční 25.4.1998, místo stejné jako poslední dva roky, začátek od 9 hodin ráno.

Vstupné bude stejné jako minule - 10 korun školáci všech stupňů, 20 korun výdělečně činní.

Akce je jako obvykle zaměřena na počítače ATARI a TOS kompatibilní všech bitových velikostí.

Již nyní jsou přihlášeny výpravy z Plzně, Košic, Bánské Bystrice, očekává se vypuštění některých úplně nových programů, uživatele ST by mohla potěšit přislíbená telefonní linka.

Restaurace Haná je na ulici Plumlovské, roh ulice Jungmanovy, na západ od středu města. Pro cestující vlakem to znamená dopravu napříč téměř přes celé město. Pěšky asi půl hodiny, nebo nějakým autobusem směr Nová nemocnice, nebo tak nějak.

Pozor - dříve uváděné moje telefonní číslo do práce již neplatí, tedy vlastně pracuji jinde. Naštěstí mám nyní telefon doma a to je ještě lepší.

Restaurace sama je v prvním poschodí budovy (dole je obchod), sál je až vzadu za veřejnou jídelní místností - v roce 1996 se stal tragický případ, kdy návštěvník nakoukl do jídelny a odešel pryč.

Emulátor A800

Doposud byl členy našeho klubu vybavenými PC při zkoušení dostupných emulátorů malého ATARI považován A800 za velmi podřadný.

Naprostá změna nastala v průběhu ledna, kdy náš Radek Štěrba zjistil, že je až po uši zapojen do týmu moravských programátorů - uživatelů Falkonů - pro práci na vylepšování tohoto systému. (Přesněji řečeno je A800 mezinárodní projekt)

Původní myšlenka tuzemských ST-čkářů se týkala přípravy verze pro Falkona, protože na tyto větší počítače ATARI vůbec není funkční emulátor mrněte, nyní se ale dělají i zásadní změny ve schopnostech PC verze.

Radkova činnost oživila i schůzky našeho klubu. Probíhalo na nich zkoumání posledních dosud nedokumentovaných instrukcí procesoru, probírala se témata jako rozdělování jednotlivých taktů mezi procesor 6502, Antic, refresh paměti a další.

MULTIJOY pole

Na princip připojení více ovladačů z hlediska programátora k originálním portům ATARI přišel Radek již loni v červnu. Moje chyba, že jsem na jeho nápad pozapomněl.

Naštěstí mi koncem roku Radek opět ovladače připomněl a já se začal zabývat elektrickou stránkou věci. S pomocí konzultací se zkušenějšími elektroniky (já pájku nedržel v ruce už dlouho) a praktických zkoušek byl problém na poslední schůzce našeho klubu vyřešen. (29.1.1998)

S použitím adresového dekodéru (TTL oddělení je v každém případě nutné) lze připojit až 16 ovladačů. Probírali jsme (dohadovali se) praktické možnosti a shodli jsme se na stavbě omezené varianty s 8 konektory pro připojení ovladačů.

Pro ukázku možností se předpokládá upečení alespoň jednoduché hry do termínu Atariády. Potichu byl k její realizaci předurčen náš nejlepší programátor. (Chudák Radek, letos to na něj pěkně spadlo!)

LEMMINGS

Tato hra již není k dostání jen jako demoverze, ale v úplné podobě. Není třeba ji platit někam do zahraničí, její autor ji pustil jako volný program. To je paráda, že?

Horké klávesy pro Q-MEG

Věděli jste, že systém Q-MEG má zabudované ovládání pohonu číslo 1? My tedy vůbec ne. Na minulé schůzce klubu nám Robert předvedl odhalené kouzlo:

Control + Shift a dále
  N - pomlčka
  ? - A
inv - B
  H - H
  U - U

Systém přepínání není ale vůbec aktivní ve vlastním menu Q-MEGu. Na vyzkoušní stačí přejít do BASICu nebo monitoru.

Zdá se, že některé celodisketové hry byly zbytečně upravovány pro ramdisk.

Slezina v Praze

Prakticky po uzávěrce obsahu přišla zajímavá zpráva z Prahy - firma EMINSY se rozhodla letos sama uspořádat akci pro ataristy se zaměřením na uživatele 8-mi bitových modelů a zájemce o jejich emulaci na PC.

Setkání se bude konat 6.6.1998 (sobota) v Museum české policie, je to u Nuselského mostu, od 9.00 do 20.00 hodin.

Zájemci se mohou zavčasu informovat na obvyklých adresách EXMINSY, nebo třeba na telefonním čísle vedoucího Zdeňka Lazara 02/ 859 29 80. Ten přislíbil i účast na naší Atariádě, kam patrně přiveze další informace a propagační materiály.

(Samozřejmě v Praze pak bude k vidění i část redakce FLOPu a prostějovského atari klubu.)

-ZB-