Plzeňské akce 1996 a 1997

Ve spojitosti s akcí FREECON 96 chci věnovat vzpomínku na své žluté vozidlo Škoda 100, které asi 25 let jezdilo pro naši rodinu a dovezlo často mě a mé přátele na ataristické akce.

I tady nás spolehlivě dovezlo na místo. Sice během noční jízdy došel benzín, ale to snad byla i moje chyba a pak, stalo se to na kopci nad Plzní. Vozidlo tak úplně samo sjelo do města, kde na kraji příhodně stála pumpa.

Těmto veselým příhodám je prozatím konec, protože od začátku roku 1997 zůstává bez legálního osvědčení o technickém stavu.

Proti předchozímu roku organizátoři prodloužili dobu trvání na dva dny. Samozřejmě to znamenalo i vyšší nájemné a proto i o něco vyšší vstupné.

Škoda, že již nevycházel časopis ALERT, kde by bylo šikovné akci plošně inzerovat. Snad proto nebyli k vidění téměř 8-mi bitoví ataristé.

Celkový průběh byl také jiný, žádný nápor návštěvníků v časných hodinách, ale spíše jejich poklidný nárůst během dopoledne. Kluci asi tuto změnu předpokládali, zato my ne, a tak jsme v pět hodin ráno na místě valili oči na zavřené dveře.

Přibližně stejné to bylo i o rok později. Akce byla opět dvoudenní, návštěvnost poklidná, propagace převážně na sítích FIDO a INTERNET.

8-mi bitové ataristy bylo snad z tohoto důvodu těžké najít i s lupou, přesto se zde o malých počítačích mluvilo.

Předmětem zájmu byly jejich emulátory, nebo také emulátory disketové mechaniky. Hovořilo se i o různých prima hrách pro ně, prostě bylo vidět, že přítomní majitelé Falkonů vzpomínají na své původní počítače v dobrém.

Jistě by plzeňské akce mohly být zajímavé i pro současné uživatele 8-mi bitů, alespoň z oblasti Čech, ale to je právě známý organizační problém, jak jim dát vědět.

Protože patrně budou plzeňáci akci opakovat i letos, doporučuji případným zájemcům informovat se začátkem podzimu. Třeba i u redakce FLOPu, kde by se mělo všechno vědět.

-ZB-