Dynakillers

Tuto hru vytvořila skupina GMG, jejíž členové pochází většinou z Bánské Bystrice. Dokončena byla na jaře 1997. Autoři ji dělali podle hry na ATARI STE Dynabusters.

Hru mohou hrát dva až tři hráči. Může se zdát nevýhodou, že osamocený jedinec nemá možnost si "zapařit", ale když se vezme do úvahy, jaká spousta her existuje pouze pro jednoho hráče a jak málo pro dva s možností současné účasti (a kolik pro tři!), tak bych to nijak špatně neviděl.

V principu se jedná o kladeče min, kteří se snaží pomocí svých náloží zlikvidovat protivníky. Není to tedy tak nevinné, jako třeba míčová skákačka Trailblazer, ale ani tak drsné jako například Archon, protože výbuchy svých min hráč často zničí sám sebe. Ovšem každý by si měl rozmyslet, jestli skutečně chce sednout k počítači se svým nejlepším kamarádem.

Protože smysl hry je pořád stejný, mohlo by to vypadat, že to nebude tak napínavé jako již zmiňovaný Archon, který nabízí daleko větší množství kombinací. Vyzkoušel jsem, nudné to není, doporučuji.

Hra se ovládá přirozeně dvěma joysticky, případný třetí hráč se musí spokojit s klávesnicí. Je zde pamatováno i na odlišné uspořádání konzolových kláves u typů XL a XE.

Ovládání vychází tedy ze standartních možností obvyklých modelů - nejsou uvažovány téměř neexistující typy se čtyřmi ovladačovými vstupy (jednou jsem viděl na vlastní oči!), ani žádné amatérské dodělané další porty (které jsem nikdy neviděl).

Jako herní prostředí se nabízí 8 druhů pozadí, které se mohou cyklicky vyměňovat, nebo se může navolit jedno určité. Počet kol je volitelný od jednoho do třiceti. V každém kole může získat bod hráč, který přežije, což nemusí být nikdo.

Předlohou pro tento projekt byla hra Dynabusters pro počítače ATARI STE. Autoři se zmiňují o jejích kvalitách. No, já viděl nejprve jejich verzi na 8-mi bit, teprve poté si opatřil její vzor fungující na více bitech.

To jsem hleděl - jediné dobré na něm snad je využití přídavných ovladačových portů u modelu 1040 STE. Jinak vzhled postaviček je šeredný a při jejich pomalém pohybu by jeden uschnul nudou. Kluci jsou asi hodně šikovní, že podle něčeho tak otřesného mohli udělat prima hru.

Po stvoření hlavní části tohoto textu jsem viděl i verzi napsanou pro počítač Falkon. Jmenuje se BOMB SQUAD a není vůbec špatná, vlastně je dost povedená. Kdo nemá STE, ale Falkona, udělá dobře když si ji opatří.

Autoři nabízí svůj výtvor s disketou nebo kazetou i s popisem a poštovným za 80 Sk. (Zpráva ze dne 5.9.1997)

U nás je možné pořízení u Ladislava Rennera, který zakoupil práva na její distribuci pro CZ. Podle reklamního lístu, který mi přišel poštou, nabízí hru s disketou nebo kazetou, s návodem bez poštovného za 80 Kč.

Protože nechci svým čtenářům předkládat a nabízet programy z druhé ruky, nebo spíše jenom z další adresy, dohodl jsem se s Láďou i Markem na možnosti přímé nabídky pro své předplatitele.

Můžu vám tedy nabídnout disketu s hrou bez papírového popisu za 50 korun. Je to samozřejmě bez poštovného - distribuci předpokládám společně s FLOPem. Pokud to budete chtít všichni, tim líp, dám to přímo do magazínu, pak již jen za 40 korun.

Tato nabídka je platná skutečně jen pro registrované čtenáře FLOPu - nemám v úmyslu dělat nějakého distributora pro širší veřejnost, už tak mám velmi málo času na záležitosti kolem ATARI.

-ZB-