Zpravodaj klubu z Prievidze

Ze své návštěvy Slovenska na podzim 1997 jsem si přivezl od místních ataristů i dvě první čísla jejich vlastního zpravodaje s názvem SAVAGE.

Jde o chvályhodnou snahu nadšenců a proto je podle mého mínění správné ji propagovat.

Zpravodaj má formát A5 a množený je samozřejmě pro svůj malý náklad na kopírce. Z toho vyplývá poměrně vysoká cena, to jinak nejde. Určitě se nedá čekat jeho takový odbyt, aby bylo možné jej tisknout cenově výhodnějším způsobem. S tím se nedá nic dělat, že v dnešní době se nedají nadšení a aktivní ataristé počítat na stovky lidí.

Jestli jsem správně pochopil, tak většina tvůrců zpravodaje je ve věku žáků střední školy. Jejich záměrem je připravovat celý projekt výhradně na vlastním malém počítači. Jako tiskové zařízení vlastní pouze známý výrobek BT-100. Tím je daná kvalita tisku.

Je vidět, že se hoši snaží pohrát si se vzhledem svého díla. Články jsou oživeny obrázky a podle druhu textu zkouší různé znakové sady a velikosti písma. Bylo by asi dobré, kdyby měli k dispozici nějaký lepší stroj na tisk.

Při svých programátorských schopnostech by si mohli sami dělat prográmky na tisk různých grafik a písma a vzhled by mohl být ještě působivější.

První číslo má rozsah 12 stránek, druhé 24. Uváděné texty jsou různého druhu. Část je převzata z jiných zdrojů, jako například i z FLOPu.

Zajímavější je samozřejmě vlastní tvorba členů klubu, protože jde o první zveřejňování těchto materiálů. Do obsahu jsou zařazovány i zprávy z vlastní činnosti klubu v Prievidzi, protože časopis je pojatý podle názvu jako zpravodaj daného klubu.

Myslím, že SAVAGE může být užitečný zejména pro majitele datasetů, kteří nemají možnost čerpat informace z našeho rozsahem většího FLOPu.

Zajímavý je ale jistě i pro disketáře, zejména bude-li se dále zvyšovat jeho úroveň.

Myslím, že v případě většího zájmu o něj by se dalo obejít značné poštovné ze Slovenska hromadným rozesíláním například redakcí FLOPu. O této možnosti budu ještě s vydavateli jednat.

-ZB-