Pražské aktivity v roce 1996.

(JRC servis, DIGIT servis, EXMINSY)

Po více než roce jsem si zajel opět na několik dní do Prahy, kde jsem se snažil shánět užitečné informace pro ataristy.

Jako první jsem zamířil na návštěvu firmy JRC. Vzhled jejich prodejny na známé adrese Chaloupeckého ulice mě zarazil.

Jmenuje se to teď zkratkou M.E.C., ale to jsem si musel nechat říct, protože výloha je popsána řadou dalších odstrašujících nápisů. V samotné prodejně nic vystaveného pro 8-mi bitové počítače, jen prodavač mi řekl, že tyto věci jsou v doprodeji.

Odešel jsem honem za Jiřím Richtrem naproti přes ulici do jeho vlastního servisu. Zde to bylo lepší, protože Jirka se pořád zabývá malými počítači ATARI. Nejen že je opravuje, ale snaží se stále vyvíjet něco nového.

Přesná adresa je JRC, Vaníčkova 5, blok 1/35, 160 00, Praha 6, telefon 02/205 13 106, klapka 343.

Nejnovější Jirkovou nabídkou je úprava jednotek XF 551. Změnou jejího procesoru umožní zvýšit rychlost způsobem známým ze SPEEDy, tedy využitelnější než původní urychlení této jednotky, dále může přidat rozhraní CENTRONICS a sériové porty. Tím myslím skutečné RS 232 používající +-12 Voltů na propojení s většími počítači.

Tyto věci měl vlastně Jirka připravené do své jednotky Spider, ale její výrobu musel zastavit pro nedostatek řadičů mechanik umožňujících používat hustotu Single. Prostě se tyto integrované obvody již nevyrábí.

Zajímalo mě zpracování Returnu pro obsluhu rozhraní CENTRONICS. Jirka má připraveno přepínání mezi konverzí na CR+LF s hlídáním grafických dat pro 9-ti jehličkové tiskárny, kdy ke konverzi nedojde, a druhou možností vůbec bez konverze. Pak by vlastním programem bylo možné tisknout i to velké Š z kódu Kamenických. Ovšem jako konec řádku by musel používat standartní kódy a ne na ATARI obvyklou 155.

Zeptal jsem se i na úpravy dříve nabízené čtenářům magazínu firmou FLOP v Rožnově, které obcházejí nutné stříhání dalších otvorů do obálek disket. Je to překlenutí ochrany zápisu a specielně pro 551 druhé indexní čidlo na práci s druhou stranou diskety. Jirka věděl o co jde a na požádání takové úpravy může provést. (Doporučuji při nákupu jednotky si rovnou vyžádat.) Jirka již před rokem vymyslel způsob ukládání programů na CD kotouček a začal prodávat soubor starších her s názvem MEGA CD. Nyní nabízí vypálení zákaznických CD pro ataristy. Podmínky jsou nejvíce 10 MB celkem, jednodílné programy zaveditelné UniTurbem a nejvíc jich může být 792 na jednom CD.

Cena by byla úměrná množství práce, nedovedu si proto představit dodání těchto programů na kazetách. Zeptal jsem se také hned Jirky na hru TAIPEI, která mi nejde UniTurbem, ale jen T2000 nebo třeba zavaděčem AUTOCOPY z Rožnova. Honem to vyzkoušel ze svého CD, a šlo to. Možná měl původně jinou verzi.

V ceníku také chybí nová nabídka propojovacího rozhraní mezi sériovým portem naším a standartním RS 232. I s disketou pro PC to vyjde na 550 korun, bez diskety na 500.

Doplňkovým prodejem v malém množství může být i konektor na sériový port i s kusem káblíku odstřižený ze starých datasetů. Původně měly být využity jenom konektory a proto nebyly káblíky vypájeny úplně celé. Hned jsem si jeden koupil za 100 korun, to se vždycky hodí.

Standartní ceník nebudu teď opisovat, je toho dost, možná někdy jindy.

Zmíním se raději o servisní činnosti. Do opravy je možné dát si malé Atari i ST, pokud na něj budou součástky, disketové jednotky XF 551, na 1050 většinou nejsou díly, a datasety.

U Jirky pracuje i Olda Rezler, kterého jsem již také minulý rok představoval. Ten v současné době dokončil ve spolupráci s autorem předlohu na manuál pro novou verzi BW DOSu a předal ji do tisku.

Příručka bude mít asi 70 stran.

Dalším pracovníkem je Pavel Rada, dříve známý svojí činností kolem souřadnicových zapisovačů. Na prodej mu zůstalo několik zbytků různých desek a podobně. Nemá ale čas na prodej a následné konzultace poštou, jen snad osobně v prodejně. Totiž zde se vlastně jedná přímo o dílnu.

Dalším rozvojem zapisovačů se již nezabývá, ani nemá možnost naprogramovat paměti pro Alfigraf. Ony totiž vyžadují nestandartní programátor, kterým není jejich dílna vybavena.

Upozornění: uváděné ceny se mohou průběžně měnit.

Poznámka: telefonní číslo je uvedeno správně, ale nedivte se, pokud budete mít potíže se dovolat. Slyšel jsem na vlastní uši velmi často telefonní přístroj během dne vyzvánět, takže je v jednom kuse obsazený.

DIGIT servis.

Teprve loni jsem se dozvěděl o existenci této firmy, ale již mi na ni tehdy nezbyl čas. Rozhodně to byla škoda. Například obvod do mého STE, který jsem celý rok sháněl, měli prostě tou dobou v šuplíku.

Firma má adresu Ohradní 24, Praha 4, telefon 02/692 02 88. Jsou to budovy SOU, stejného čísla jsem našel hned tři a byla to ta bez označení na protější straně ulice.

Pracovníci firmy jsou všichni bývalí ataristé, osmibitoví a ST. Dnes se již neuživí opravami ATARI, ale dělají to jako doplněk ke své činnosti spíše z dobré vůle. Dílničku mají pořád ozdobenou velkými nápisy ATARI a trojnožkami.

Opravují všechny druhy počítačů ATARI vyjma FALCONa a nemají řemínky do jednotek 1050. Klávesnice na XE také již nejsou.

Do osmibitových ATARI zabudují 256 kB RAM a OS Q-MEG, také CENTRONICS, ale ne ten pro Q-MEG, ale převaděč ze sériového portu. Tento druh bývá označován jako inteligentní CENTRONICS nebo Printerface. Změna oproti jiným nabídkám je v tom, že přijde zabudovat přímo do počítače a tím se stáhne cena na přijatelných 600 korun. Provádí konverzi 155 na 13.

Úpravy je možné dohodnout si předem pro provedení na počkání. To má velký význam pro mimopražské zájemce.

Pro počítače ST vyvinuli adaptér na připojování IDE harddisků, které se pak tváří jako SCSI a nejsou omezeny verzí TOSu jako zahraniční IDE Link.

Deska bez bedýnky, zdroje a záruky přijde i s kabelem a DPH na 3100 korun. Bez hardisku komplet na 5500 - 6000 korun podle ceny bedýnky se zdrojem, přinesený harddisk zamontují zdarma a pak je na to i záruka.

Adaptér do modelu MEGA STE umí upravit na paritní. V doprodeji mají kartu do PC GEMULATOR za 2500 korun, kterou mi hned předvedli na barevném rozlišení s programem CALAMUS.

EXMINSY.

Tuto firmu jsem již v magazínu podrobněji představoval a uváděl i obsáhlou nabídku autorských programů. V blízké době má vyjít jejich členský zpravodaj a pak pro své čtenáře uvedu i jejich novinky.

Prozatím jsem se s vedoucím firmy bavil hlavně o jeho aktivitě vybočující tak trochu z činnosti kolem počítačů. Jedná se o připravovanou výrobu dřevěných skládacích hlavolamů. Nebyly sice vymyšleny na počítači, nýbrž hlavou, ale alespoň na přípravu nákresů jejich dílců bylo použito malé ATARI a souřadnicový zapisovač ALFIGRAF.

Při vykreslování středové projekce byl řešený podobný problém, jakým se zabýval kolega Honza Wala ve svém prostorovém promítání.

Pro čtenáře FLOPu může být zajímavé, že vedoucí EXMINSY sám navrhl pro ně stejnou slevu jako pro své vlastní členy. Proto zde uvedu stručný přehled typů skládaček. Cenu budu uvádět v pořadí pro zákazníky, ataristy a distributory.

  Česká kostka - 18 dílů, 219, 200,130.
  Šiškostka    - 12 dílů, 150, 137, 96.
  Syn kostky   - 12 dílů, 139, 127, 89.
  Dcera kostky -  9 dílů, 107,  98, 69.
  Vnuk kostky  -  6 dílů,  76,  70, 49.

Dále se během řeči zmínil vedoucí o možnosti získat zadarmo sál pro příležitostné akce. Myslím, že atariáda v Praze by mohla mít docela úspěch, protože v okolí je poměrně dost ataristů a prakticky přímo v místě je několik zde zmiňovaných firem.

Samotná firma EXMINSY ale žádnou akci pořádat nemůže, protože mají spojení jen na menší množství majitelů 8-mi bitových ATARI. Připojit by se museli i aktivisté z Prahy kolem ST, hlavně na propagační činnost.

Pro své vlastní členy stále organizují schůzky v prostorách základní školy v ulici Brigádníků. Jejich zaměření je tématické - podle plánu se věnují různým využitím počítačů Atari. Místo konání je stejné jako loni, ale počet schůzek za měsíc klesl z úsporných důvodů ze dvou na jednu.

Adresa jednatele: František Pokorný, Ružinovská 1162/9.
telefon 02/4726457

-ZB-