OHLASY DOTAZY DOPISY NÁZORY

V minulém čísle byl uvedený dotaz na shánění řemeniček pro jednotku ATARI 1050. Pro tazatele přišla jedna odpověď z řad našich čtenářů a druhá rekce se objevila kupodivu mezi kazetáři našeho prostějovského klubu.

Čtenář Pavel Holec informuje o existenci firmy KEER Elektronik, Vápenka 205, 541 01 Trutnov, telefon 0439/6764, telefon a fax 6527.

Jejich katalog má obsahovat 350 typů řemeniček, plochých je asi třetina.

Na stejnou firmu mě upozornil náš člen z Prostějova, který mi donesl výpis některých řemeniček z nabídky.

   807 067   90 * 0.55 * 6    63 Kč
   807 116   90 * 0.5  * 5    59 Kč
   807 043   93 * 0.43 * 6    68 Kč
   807 167   93.5* 0.5 * 5    56 Kč
   807 254   94 * 0.57 * 8    56 Kč
   807 169   94.5* 0.6 * 6    68 Kč
   807 255   96.5* 0.56* 8    56 Kč
   807 100   99 * 0.47 * 6    59 Kč
   807 068  101 * 0.63 * 8    73 Kč
   807 188  101 * 0.6  * 6    86 Kč
   807 258  102 * 0.53 * 8    58 Kč

Je funkční hra APPLE PANIC, dá se v ní dostat někam dál?
Má někdo verzi hry BUG OFF!, která se nehroutí?

odpovědi na redakci


Chtěl bych znát "nesmrtelnosti" na novější hry. Co se ve hře DEATH LAND musí provést s bránou pro úspěšné dokončení hry?
L. Kluch

- nejnovější úpravné "pouky" znám ze specializovaných dem Ládi Libiče, podobné jsem tuším také viděl polského původu. Mám svoje pochybnosti, jestli to je nejvýhodnější forma šíření, ale do textového souboru se mi to opisovat nechce. Nemám také žádný nápad jak dema šířit jednoduše mezi kazetáři, neboť se mi ze spojení slov kopírování kazet dělá totálně zle.

- mladí členové našeho klubu uvádějí, že s bránou se nic nedělá, je tam jen pro ozdobu. Musí se posbírat nějaké nesmysle úplně všechny, potom se objeví gratulační nápisy.


Kdo by mohl naprogramovat paměti pro zapisovač ALFIGRAF typu MH 74188?
R.Franz

- z mého článku PRAHA2.CAP vyplývá, že u firmy JRC to nejde. Nenašel jsem zatím nikoho schopného provést tuto proceduru. Snad budou vědět něco jiní čtenáři.


Jaké existují myši a programy pro jejich využití?
J.Pecher

- používání myší se mi zdá velmi zajímavé a byl bych už dávno rád napsal článek o jejich ovládání, jen kdybych sám měl dostatek odborných znalostí.

Zatím můžu jen vyjmenovat druhy myší, o nichž vím, že zaručeně fungují na malém ATARI.

Jako první jsem zkoušel myš vymyšlenou v Praze a šířenou přes svazarmovské organizace. Původně byla připravena pro počítač SPECTRUM, později ji upravili i pro ty naše.

Bez úprav je možné používat myši pro počítače ATARI ST a AMIGA. Liší se jen prohozením dvojice signálů v konektoru.

Ve FLOPu číslo 36 byla například uvedena hra BOMBDOWN, existuje i celý kreslící program polské výroby. O ST myši se hodně píše v magazínech ABBUC a zřejmě i v MEGA magazínu.

Loni jsem si v Praze koupil myš výroby TESLA i s programem Minileaflet.

Ten by byl moc dobrý, kdyby byla udělána i jeho disketová verze a další slibované rozšíření programu. Její zapojení jsem dosud nezkoumal.

Pro naše počítače také existovala myška přímo od ATARI. V Tuzexových prospektech byla uváděna jen pro počítače XE 130, nevím proč, neznám žádnou odlišnost operačního systému.

Také neznám žádný program tuto myš využívající.

Před časem byla ve FLOPu zmínka o myši z COMODORE C64. Jenže ta fungovala u nás jen jako ovladač, takže to ani myš v pravém smyslu nebyla.

O připojování myší z PC nic nevím. U ní je všechno "jinak" - do počítače místo hardwarových signálů jsou posílána hotová data po sériové lince.

Nedávno jsem slyšel šuškání, že už je na světě její připojení k ATARI, ale to mohl být nějaký omyl. Ovšem cena a dostupnost by byla výhodná.

Pro začátek bych mohl popsat v dalším čísle myš od Svazarmu s uvedením obslužné rutiny ve strojáku. Mám také samozřejmě myš od svého ST, ale s jejím zapojením se musím nejprve seznámit.


Kdo má nyní klubovou diskotéku FLOPu?
> Je možné si objednat kopie disket?
Je disketa číslo 368 poslední?
F.Pokorný

- původní diskety z Rožnova mám již asi měsíc doma já sám. Zatím jsem se jimi vůbec nepřebíral a tak nevím nic o jejich stavu, funkčnosti a úplnosti.

- o možnosti objednání jsem se velmi opatrně zmiňoval v článku informujícím o dalším vycházení magazínu. Nechtěl jsem tuto službu nabízet s velkým nadšením, protože jsem neměl v tu dobu prázdné diskety, moje jednotka zlobila a kdo ví, jestli už chodí a hlavně se bojím veliké ztráty času.

Ale jinak samozřejmě čtenáři FLOPu na kopírování nárok mají, to je jasné, jen jsme to nechtěl moc vnucovat. Počítám také s tím, že tato služba bude bezplatná, protože nemám v nabídce žádné dřívější technické služby.

- číslo 368 vůbec nemusí být poslední, když mám přísun programů ze Sítě. Jenže zatím je to u mě takové, že na fyzické diskety 5.25" jsem toho přetáhl moc málo.

Došlo to tak daleko, že jsem na naši schůzku v Prostějově vzal několikrát celé ATARI ST s harddiskem, na němž mám stažené virtuální disky, a používal jej jako disketovou jednotku. Je to prostě pouze časový problém. I toto číslo vlastně vychází asi tři měsíce proti mému původnímu plánu.


Čtenáře z Košic zajímal autor kreslicího programu LEONARDO, který má zapracované některé zajímavé editační možnosti. (ten program, ne autor!)

Zatím se v redakci ozval nový čtenář od Brna, který autora znal. Podle něj už dotyčný programátor na ATARI nedělá, což je jistě škoda. (Oto, fyzickou adresu budu dále shánět.)

-ZB-