FLOP v roce 1997

Podle častých dotazů myslím, že řada čtenářů by měla ráda jasno ohledně nabídky firmy FLOP a jejího dítka - magazínu pro disketáře.

Musím poznamenat, že bych sám také chtěl mít jasný přehled, což se mi loni moc nedařilo. Moje nejistota se týkala hlavně služeb nahrávání volně šiřitelných programů na kazetách a disketách. Tato činnost se chvílema prováděla a neprováděla podle toho, jestli firma právě měla nějakého vhodného pracovníka nebo ne. Odtud potom pramenily rozpory mezi mnou uváděnými zprávami a skutečnou praxí.

Na začátku tohoto roku můžu uvést několik nesporných faktů a dále své vlastní odhady. Moc radostné to nebude.

Především servisní práce na 8-mi bitové technice byla zrušena s odchodem pracovníka Petra Kady od firmy FLOP.

Sice v Rožnově pořád existuje původní spolupracovník Zdeněk Matula, ale ten je již několik roků zavalen výnosnější prací ohledně těch hnusných PC. (Tady jsem si musel ulevit, protože Zdenka je fakt škoda.) Někteří z jeho starých zákazníků ho občas přinutí pro ně ještě něco udělat, ale zřejmě s delšími dodacími lhůtami. Nemá smysl tady uvádět telefonní číslo na něj nebo adresu, protože o nové zákazníky určitě stát nebude. Pokud by ho chtěl snad někdo přece jenom vidět, tak naposledy pracoval u firmy Golem na "starém internátě".

Služba kopírování kazet určitě nebude fungovat, neboť svoje počítače a jinou techniku v Rožnově vyprodávají. A diskety nedávno poslali všechny ke mně domů. Zdá se mi, že si dokonce nějak zapomněli nechat své magazíny FLOPy na prodej. Tohle bych chtěl do budoucna napravit, aspoň ty by v prodejně měly zůstat k dispozici.

V současné době nevím přesně, kolik věcí zůstalo v doprodeji. Měly by to být sériové konektory a na ovladače, snad nějaké moduly s Autocopy a možná pár nakopírovaných kazet. Příště snad uvedu přesnější informace.

Konzultační činnost již zřejmě též nebude provozována. Nehledě na to, že firmu stojí pracovník mluvící do telefonu nemalé náklady, tak prostě expert na malé Atari u nich již není.

Co se týče řady ST, tak zatím ještě mají nějaké diskety s volně šiřitelnými hrami, ale jelikož vyprodávají i své počítače ST, pravděpodobně nekopírují ani tyto diskety 3.5".

Samotný disketový magazín FLOP zatím přetrvává, i když v omezeném počtu čísel a se značně volnými termíny vydání. Za své předplatné dostanou čtenáři čtyři diskety, ale časový plán není zaručen. Jinak já za to vybrané předplatné nakoupil zásobu disket 5.25", abych později na nich třeba nepohořel.

Počet členů redakce se také zmenšil.

Jirka Svoboda nemá ATARI již několik roků a říká, že na práci s ním již dost zapomněl. Jeho příspěvky byly skutečně spíše se všeobecnými náměty.

V současné době pracuje jako správce sítě počítačů u stavební firmy. Z oboru jeho činnosti těžko co bude použitelné pro malé počítače, takže zatím nepíše žádný článek pro nás. Má dokonce přístup na Internet (platí si ho z vlastní kapsy a často bývá na kanále CZ služby IRC).

Jan Walla již rok studuje časově náročnou postgraduální formou. Proto není téměř k vidění. Já se s ním sejdu nejvýše jednou za měsíc a tak se pouze dozvídám, že vůbec nemá na nic čas.

Radek Štěrba je pořád velmi zajímavý počítačový nadšenec. Od začátku roku 1996 prohlašoval, že už s ATARI končí, že je málo zájemců a tak je to k ničemu. Jeho důvody byly logické a jasné a já se ani neodvažoval něco namítat.

Potom dodělal vysokou školu a snad hned první den prázdnin za mnou přišel se skvělým nápadem na zvýšení počtu ovladačů bez přídavné elektroniky jenom programovou obsluhou. Neptal jsem se, ale zřejmě musel sám uvažovat o přípravě nějaké své nové hry, protože žádná jiná by vlastně s tím fungovat nemohla. Měl i řadu dalších nápadů.

Naneštěstí pro ataristickou veřejnost nerozšířil řady nezaměstnaných, ale pár dní po ukončení VŠ našel zaměstnání u firmy INFOS systém v Prostějově.

Tato firma zavedla u nás uzel sítě INTERNET a Radek se stal u ní hlavně pracovníkem přes síťové služby. Spadl do pracovního procesu po hlavě, neboť na rozdíl ode mě dělá denně o dost víc než 8.5 hodin.

Vzhledem k takovému množství profesionální práce na počítačích každý den jsem vůbec nečekal přípravu nějakých věcí pro náš magazín. Radek mě opravdu příjemně překvapil zhotovením úvodu a několika dalších příspěvků. A to je na rozdíl ode mě měl hotové již v srpnu. Na nějaké větší projekty nebude sice již mít čas ani chuť, ale myslím že nějaké rady jak co udělat ještě dá dohromady.

Já sám bych chtěl magazín udržet jako informační médium. Když budou do něj i zajímavé programy, tím líp. Zatím se pořád něco děje nového, alespoň v malé míře. Také hodlám informovat o archívech programů na INTERNETu a pokusit se je zpřístupnit i těm, kteří nemají sami možnost přímého získání.

Jde sice samozřejmě o starší a hodně staré věci, ale jsou mezi nimi i pěkné kousky. Například mám nyní volně kopírovatelnou verzi hry PHANTASIA, kterou jsem dosud viděl jen v podobě originálních, tuho proti kopírování chráněných disket, pokračování konverzačky Sluneční maska, verzi hry Shanghaj s možností ovládání myší a další.

Co se týče servisní práce, tak budu alespoň přinášet informace o jiných existujících možnostech. V tomto čísle jde například o článek PRAHA2.

Zůstává samozřejmě bezplatná inzertní služba a konzultační činnost. Ovšem ne všechny dotazy můžu zodpovědět a problémy vyřešit.

Rozhodl jsem se umožnit i alternativní šíření magazínu. Uvolňuji jej pro kopírování sharewarovým způsobem, kdy si jej zájemci mohou zdarma nakopírovat a pokud je zaujme, pošlou registrační poplatek 30 korun. Za tuto cenu dostanou nálepku a budou ráni jako legální čtenáři s nároky na další služby. Z důvodu úspory nákladů na poštu nebude nutné posílat hned jednotlivě 30 korun za každé číslo.

-ZB-