Demo ASSKICKERS z Polska.

Popisovaný výtvor šikovných programátorů mi zaslal kolega ze Slovenska, který si jej přivezl přímo z Polska. Tento půldiskový předváděcí program vyhrál soutěž na setkání polských ataristů v roce 1996.

Já obvykle nebývám uveden do vytržení když slyším o nějakých údajně báječných demonstračních programech, ne snad proto, že mám doma šestnáctibitové ST, ale protože nejsem právě nadšený obdivovatel tohoto druhu programů.

Po shlédnutí jsem ale musel uznat, že jde o opravdu pěkný kousek, který rozhodně stojí za jednu stranu diskety a práci s kopírováním. Demo ostatně vzbudilo zájem i v Plzni na FREECONu mezi přítomnými majiteli ST a Falkonů.

Po spuštění se objeví úvodní nabídka mezi vlastní sekvencí ukázek a obvyklým výpisem různých informací a pozdravů jiným programátorům.

Nebudu popisovat všechny výjevy, protože si je sami prohlédnete a já ani na to nemám dostatek programátorských zkušeností.

Je mi ale jasné, že při rotaci třírozměrných těles s texturovaným povrchem se procesor řádně tuží. Pěkný je také morfing, který by mohl být počítaný v reálném čase. Kdyby byl trik prováděn jednoduše animací, tak by nutná spousta obrazových dat musela zase být nějak šikovně komprimovaná.

Trochu záhadná je jakási rotace pneumatiky, nebo co to je. Obrázků není moc a mohla by to být animace, ale mezi nimi jsou pauzy asi jedna vteřina.

Možné vysvětlení je v generování obrázků na základě výpočtu, což by byla dost síla. Na ST může trvat běžně vznik obrázku metodou raysitracingu třeba celý den.

Výjev s názvem DOOM ukazuje pohyb třírozměrným bludištěm, jehož stěny jsou pokryty vzory. Autoři zde slibují vznik celé hry na motivy známého programu z PC. Pohyb bludištěm není samo o sobě nic nového a již dávno existuje - nejvíc se mi líbil ve hře CAPTURE FLAG. Tady je vtip je právě ve vykreslování povrchu chodeb.

Demo skrývá ještě jeden dobře utajený celek produkce BEWESOFT. Ten se objeví, pokud je při bootování stisknuta klávesa SELECT. Původně měl být tento program uveden již před rokem v jiném projektu. Nakonec skončil zde a protože není polského původu, byl takto odstrčen bokem. V průvodních textech o tom snad není vůbec žádná zmínka.

Já nejsem tak geniální, abych na to sám přišel, prostě mi to prozradil sám Jirka při mé druhé návštěvě u něj začátkem prosince.

Přestože v programu je jistě použita řada technických triků, je napsaný čistě programátorsky. To dokazuje skutečnost, že běží i pod operačním systémem Q-MEG a dokonce je ho možné spouštět i z jím vytvořeného ramdisku.

Tak může být demo přístupné i majitelům datasetů, pokud jim ho kamarád převede na kazetu ve formátu ramdisku.

Spouštět lze i zmíněný přídavek, třebaže kombinace studeného startu a klávesy SELECT vrací menu Q-MEGu.

Naštěstí stačí stisknout klávesu až chvilku po startu. Pokud máte demo s inzertní hlavičkou doplněnou v Košicích, tak je to úplně bez problému.

Pokud nemáte jinou možnost jak popsaný program sehnat, tak je samozřejmě možné využít naši klubovou nabídku. Myslím si, že je to demo volně šiřitelné a tak jsem ho do ní zařadil.

-ZB-