Hmm..

Radek Štěrba

Ve Flopu číslo 36 byl uveřejněn můj SHAREWARE program BCOMv1.0 pro převádění BASIC (.BAS) programů do formátu spustitelných souborů (.COM). Popis k němu mimo jiné uváděl, že registrační poplatek je 20 až 50Kč (dle vlastního uvážení). Když jsem to tam psal, na chvíli jsem se zasnil. Již dříve jsem totiž slyšel o existenci jistých zahraničních jedinců - programátorů, kteří vyrábějí výhradně shareware programy a vyplácí se jim to. Představte si to: Spousta lidí si někde zkopíruje jejich program, prohlédne si ho a řekne si, že "je to dobrej program - ten se mi hodí" a jde a vezme svých $15 a odešle je autorovi. Úplně dobrovolně. Konec snění .. Program jsem dal do Flopu a čekal, co to s Vámi udělá. A stalo se.

S příchodem jara mi přišel i dopis a v něm bylo celých nefalšovaných 50Kč. S úžasem ve tváři jsem se dočetl, že to je shareware poplatek za program BCOM. Měl jsem velkou radost. Světe div se, přišly mi peníze za sharewarový program. Následovala oslava, nic velkého - 80 hostů, šampaňské, kaviár :-) .. pardon, nechal jsem se unést. Chci říct .. Otevřel jsem si láhev minerálky a snědl na posezení úplně sám celý rohlík :-).

Další den jsem vyhlížel listonošku a uvažoval při tom, jestli mi ty obrovské částky, co mi teď začnou chodit, bude nosit až domů, nebo zda si pro ně budu muset jezdit s ozbrojeným doprovodem na poštu. Zamýšlel jsem se též nad založením konta někde v zahraničí. Listonoška přichází a něco nese. Podává mi složenku. Usmívám se a čtu částku: 3753Kč - no to jsem opravdu nečekal. Nastavuji ruce (pro jistotu obě, aby se to neválelo po zemi) a čekám hromádku bankovek. Položila mi na ní pohlednici, nějaké reklamní letáky a má se k odchodu. "Nic víc nebude?", táži se, ale ona se místo odpovědi jenom podívá vlevo a hned vpravo .. aha, dochází mi, že to jako znamená "ne". Co to jako má být?! Koukám znovu na složenku: 3753Kč - to souhlasí, ale ..HMM... je to složenka na zaplacení účtu za elektřinu!!! Takže prašulky nebudou!

Uplynuly tři měsíce a nic dalšího už nepřišlo. Vždyť ten program je přece docela užitečný, nebo že by se opravdu nikomu dalšímu nehodil? No nic, zbývá mi pořád aspoň ten pěknej sen o výdělcích programátorů "šérvéru"...

Doslov:
V tomto článku jsem chtěl původně jen stručně poděkovat a veřejně pochválit pana Jaroslava Flídra z Hradce Králové za zaslání sharewarového poplatku za program BCOM. Nějak se mi to ale vymklo z ruky. Když nic jiného - snad jste se aspoň trochu pobavili...