Produkce nakladatelství GRADA III

Maticové tiskárny

Jaroslav Tomáš Hyan

počet stran 208, cena 230 Kč, A5, 1992

Podle názvu je kniha velmi lákavá, ale její úroveň se mi moc nezamlouvá. Mně tedy zatím vůbec nepomohla.

Celý text se točí kolem počítačů IBM/PC, nevím proč, tiskárny přece zajímají každého majitele počítačů. To se dá ale vydržet, jsme na to zvyklí. Jako naprostý úlet považuji popis jednoduchých PD programů pro kreslení obrázků, které se pak dají využít ro tisk. Teda nevím, kdo by tak dělal s nějakými PD prográmky!

Hledal jsem hlavně popis řídících povelů tiskáren. Marně. Kniha obsahuje jejich seznam bez bližšího popisu. Nu, popis DOWNLOADU tam je. Ale při práci na překladu příručky SP-180 mi vůbec zatím nepomohla. Ve skutečnosti právě tato příručka v angličtině obsahuje nejpodrobnější vysvětlování povelů, jaké jsem zatím viděl.

Čekal bych také tabulky sad Kamenických, Latin II a třeba další národní. Nevím proč, ale žádná taková sada není uvedena.

Jsem zvědavý na další knihu od GRADY která má vyjít a zabývat se také touto problematikou.

Poznámka: jako maticové tiskárny jsou zde brané jehličkové, inkoustovéa také tepelné.

Počítačová typografie pro každého

Jan Havelka

počet stran 248, cena 129 Kč, A5, 1995

O této knize můžu říci, že se mi líbí a jsem rád, že jsem si ji koupil. Cena je zajímavá, možná protože nejde o manuál k žádnému autorskému programu.

V textu je shrnuta řada typografických pouček pro úpravu černobílých tiskovin a vysvětlena realizace na počítači pomocí textového editoru. Mluví se zde o AMI PRO, ale stejně poslouží obdobný.

Majitelé 8-mi bitů jsou trochu mimo, protože nedisponujeme druhy znakových sad, samozřejmě vektorových. Nejlíp asi poslouží kniha těm, kteří se chtějí dozvědět alespoň teoreticky o této problematice. Pár kapitol je ale přece jen užitečných. Jako například kapitola o používání speciálních a pomocných znaků, v níž se postupně dozvídám o svých vlastních chybách, které páchám ve svých textech.

Jako příloha jsou uvedeny normy ČSN 88 6101 - "Dopisní papíry pro hospodářskou a úřední korespondenci" a 01 6910 - "Úprava písemností psaných strojem". To je podobné našemu používání tiskárny s jednou znakovou sadou v neproporcionálním režimu.

Atari ST/TT - obsluha a programové vybavení

Petr Jandík

počet stran 296, cena 190 Kč, A5, 1992

Toto je jedna z nejzajímavějších knih vydaných u GRADY, což je můj pochopitelně zcela objektivní názor. Ale vážně. Na první pohled zaujme slušný poměr ceny a počtu stran, přitom ty jsou zde hustě potištěny, žádné plýtvání místem. Dokonce podle nových ceníků má být její cena nižší, pro její poměrné stáří. To ale nemusí být u všech distributorů pravda.

Prvních část knihy popisuje stručně hardware počítačů ATARI ST i s některými doplňky. Důležitá je hlavně druhá část, která je vlastně katalogem programů řazený podle účelu použití. Ke každému jsou alespoň uvedeny nároky na konfiguraci, vzájemná kompatibilita s jinýmy programy a samozřejmě také výrobce. Většinou je ale připojena recenze popisující vestavěné možnosti.

Je pravda, že obsah knihy zastarává a dnes existuje řada nových programů, ale i tak ji považuji pořád za dobrou orientační pomůcku a radím každému novému majiteli ST k jejímu zakoupení. Vyjma hráčů samozřejmě, protože hry zde nemají místo.

-ZB-