Zajímavá závada CENTRONICSu.

Napadlo mě čtenáře seznámit se zvláště vypečenou závadou na počítači bývalého člena prostějovského klubu Pavla. Někomu s podobným problémem snad může tato informace i pomoci.

Závada vznikla v den značně důrazné bouřkové činnosti. Já jsem pak slyšel od známých různé příšerné historky o spálených televizorech a jiných elekronických přístrojích.

Následkem této závady byla prakticky zrušená funkce tisku na tiskárnu. Objevil se na ní jen sem tam nějaký znak, většinou nesmyslný, čím déle byl počítač zapnutý, tím méně tisknul.

S mojí tiskárnou také vůbec netisknul, zato ten můj s Pavlovou jako divý. Takže logicky byl Pavlův poslán do Rožnova jako vadný. K našemu překvapení se nám vrátil i s několika potištěnými papíry a vyjádřením, že mu nic není. To by bylo v pořádku, kdyby nám skutečně doma fungoval. Je pravda, že jsme do Rožnova neposlali zdroj, jak se to na opravu sluší a patří, neboť ten je častou příčinou závad, ale sami jsme vyzkoušeli připojit několik různých ověřených zdrojů.

Při opětovném pobytu na horském vzduchu v Rožnově se Pavlův počítač tvářil zase jako zcela funkční. Naštěstí technika firmy FLOP napadla spásná myšlenka a vyžádal si jednu z našich tiskáren. A s ní to skutečně nepracovalo ani jemu. V okamžiku, kdy mohl podchytit skutečně hmatatelnou závadu, nebránilo již nic jejímu brzkému odstranění. Dnes má náruživý uživatel tiskárny Pavel doma opět plně funkční systém.

Podle vyjádření opraváře doručené nám ústním vzkazem byl výstupní port poškození jen "trošku", takže záleželo na velikosti zátěže představované připojenou tiskárnou. A ta ve FLOPu s tím právě fungovala. Taková závada by mohla být fakt až na zvocknutí, neboť prostý uživatel by mohl měnit spousty tiskáren a propojovacích kabelů a stejně na nic nepřijít.

Problém s tiskárnou CANON.

Již jsem se několikrát chlubil svojí drahou bublinkovou tiskárnou používanou i s 8-mi bitovým počítačem a sliboval přinést podrobnější informace.

Má sice možná tisk méně kvalitní a přitom dražší než konkurenční HEWLET-PACKARD, ale líbí se mi na ní sada Kamenických, možnost emulace 24-ti čtyř jehličkové tiskárny a popis řídících povelů v přiložené příručce.

Právě s tím posledním bodem jsem zažil určité zklamání. Jak se postupně probírám nabízeným množstím povelů, zjištuji, že popsané jsou spíše jen ty již dávno známé z tiskáren menších. Zajímala by mě hlavně jemná grafika 360 * 360 DPI, k níž je uvedený jen povel bez způsobu užití. V manuálu je ukrytá věta, že zájemci se mají podívat do programátorské příručky.

Ptal jsem se na ni při své návštěvě INVEXu dvou distributorů firmy CANON. U prvního jsem se dozvěděl, že je objednaná, ale firma ji nedodala, u druhého že stojí asi 10 000 Kč, je v cizí řeči a CANON ji prodává jen programátorským firmám.

Celkově se se na mě dívali jako na obtížný hmyz a jestli snad chci programovat nějaký driver, či co. Už jsem byl dost uchozený, takže přednáška o 8-bitových uživatelích se nekonala. Například že ještě existují, že si nemůžou nainstalovat univerzální driver pro WINDOWS, že je to lid s povahou kutilů a rád si připojené zařízení osahá vlastními prográmky, byť třeba jen v BASICu.

Já věřím, že kdyby si takové tiskárny v ceně asi tří počítačů koupila řada lidí, tak někdo šikovný by již hardkopírky a jiné naprogramoval i bez té příručky. Takhle mi ale spíše chybí rozumné důvody k přesvědčení čtenářů, aby si také něco takového pořídili. Snad jen, jestli nesnášíte hluk při tisku a nenamáčíte běžně své tisky do vody. Inkoust se totiž rozpije.

Problém s mutací LC-20

Již jsem se myslím zmiňoval o možných problémech s funkčností zakoupené české znakové sady do LC-20 označené přívlastkem "multifont". Taková snad používá paměť pro znakové sady větší kapacity. U firmy FLOP Rožnov nám poradili obrátit se přímo na CÍGLER Software z Brna, kteří dodávají veliké množství EPROM pro různé tiskárny.

Vyhledal jsem tedy jejich stánek na veletrhu a pohovořil o problému. K mému překvapení jejich technik vyslovil údiv nad údajnou existencí nekompatibilní LC-20 a prostě nic nevěděl. Tomu se říká bludný kruh.

Nemůžu v této fázi přinést čtenářům žádnou radu v řešení problému, který se může týkat i dalších lidí, spíše bych uvítal pro nás pomoc od nějakého znalce.

Tento text nemíním jako kritiku LC-20, naopak ji při současné úrovni svých zkušeností považuji z 9-ti jehličkových za nejlepší pro uživatele 8-mi bitového počítače. Ale o tom jindy podrobněji.

-ZB-