Jeden z pisatelů vyjádřil svoji obavu z masového šíření výkonných počítačů PC a jako určitý způsob přežití předpokládal existenci shodných programů na obou systémech.

Možná jsem to zcela nepochopil, ale praktické provádění navrženého způsobu se mi zdá nereálné. Sám jsem sice uvedl minule vlastní prográmek na tisk obrázků, jehož výkonnou část bylo možné kompilovat beze změny u nás i na 16-ti bitech, ale považuji to celkem jen za takovou legrácku.

Pro uživatele je zásadně důležité sdílení dat, pokud možno co největšího počtu druhů. Je s podivem, kolik existuje pověr mezi lidmi o nemožnostech jejich přenosů. Takový člověk, který prodal svoje Atari, koupil PC a ztratil přitom spoustu svých textů nebo někdy i databází, je mi prostě k smíchu.

Pokud vycházím z vlastní praxe, tak přenosy textů fungují obousměrně a to i v češtině. To je asi nejdůležitější, protože se jedná o nejobvyklejší druh "dat".

Přenos mezi databázemi je možný směrem nahoru. S omezením položek na textové by mělo být možné přenést je i naopak. Omezení je dáno tím, že naše databáze nemají funkci Import a není známý způsob uložení netextových položek. Tuzemské externí importovací utility jsem zatím viděl pro MINI OFFICE II a MIKRONOTES.

Přenos obrázků je také v pohodě. Jsou tady samozřejmě jistá omezení ve velikosti a barevných možnostech, což platí o přenosu ze 16-ti bitů na malý počítač. Sami jste se setkali ve FLOPu s obrázky konvertovanými z větších systémů, já jsem nedávno použil na ST u programu typu DTP jednoduché clip-arty, které jsem si sám převedl z osmistovky.

Za praktickou spolupráci nechci vydávat přehravač hudebních modulů, uvedený také minule, považuji jej také spíše za zajímavou srandu.

Jiná data jsem zatím nezkoušel, ale pokud je známá jejich struktura, musí být možné statická data rozumné velikosti zpracovat na kterémkoliv druhu počítače. Samozřejmě nějakou třírozměrnou animaci v reálném čase na malém Atari prostě provozovat nemůžeme.

-ZB-