Mapování disket

Před nedávnem se nám dostal do rukou program pana Vladimíra Lišky, který je schopen mapovat disketu, tedy zjišťovat, které konkrétní sektory který soubor zaujímá. Vlastní ovládání nepotřebuje příliš komentář. Zvolíte pouze, zda zkoumaná disketa používá krátké či dlouhé sektory a zda chcete výstup na tiskárnu. Můžete takto zjistit, do jaké míry je disk nafragmentován.

FRAGMENTACE disku znamená to, že sektory souborů nenásledují po sobě. To má v konečném důsledku často vliv na rychlost čtení (výrazné je to u disket formátovaných v turbo režimu ULTRA SPEED), protože je nutné posouvat čtecí hlavu po disku, aby si našla potřebný sektor.

K nafragmentování disku dochází jednoduše takto: např. na právě naformátovanou disketu uložíte tři soubory, každý po 50 sektorech. Potom druhý smažete a místo něj nahrajete jiný soubor mající 80 sektorů. 50 z nich se uloží na místo zrušeného druhého souboru, zbývajících 30 je uloženo ale až za třetím souborem. Častou prací s diskem může dojít k "rozbití" souborů na malé kousky.

Pokud chcete disketu defragmentovat, patrně k tomu rozumný program nenajdete. Nejjednodužší bude patrně zkopírovat obsah nafragmentované diskety na prázdnou naformátovanou disketu - ovšem ne funkcí kopie disku, ale kopie všech souborů (*.*). Pokud takto defragmentujete systémovou (bootovací) disketu, je samozřejmě nutné na ní nejdříve DOS znovu vytvořit, protože boot formát nelze jako soubor kopírovat.

JW