INVEX 95 - krátká reportáž

Ani v letošním roce jsem si veletrh INVEX nenechal ujít, třebaže se dala tušit naprostá absence počítačů ATARI. S tím jsem byl již dopředu smířen a neváhal zaplatit 80 korun vstupného. Proto v této reportáži nic o nich není, jakož ani o žádných jiných.

Já jsem měl několik přesných plánů a jinak jsem se chtěl jen tak podívat. Hlavně mě zajímaly programy shodné pro PC i ST a nějaké jednodušší doplňky. S konkrétními dotazy na problematiku tiskáren jsem neuspěl. (viz rubrika PRINT ON) Podruhé jsem minul CALAMUS NT pro PC, což je škoda, protože by bylo povzbuzující vidět něco důvěrně (téměř) známého.

Možná je to jen můj pocit, ale zdála se mi proti loňsku menší hustota vystavovatelů a snad i návštěvníků. V každém případě mi trvala celková prohlídka kratší dobu.

Rozdělení expozice do jednotlivých pavilonů bylo uděláno převážně podle tematického zaměření. Větší firmy měly tak stánek ve dvou i více pavilonech. Vzpomínám si na několik témat, jako software, hardware, multimédia, telekomunikace, komplexní řešení.

Pavilony X, P a R byly věnovány akci "Come in Future" - hry, zábava, domácí kancelář, školství. Nejdříve mě zarazilo oddělení oplocením a v průchodech probíhající kontrola vstupenek. Pak jsem si všimnul, že tato část má samostatný vstup a také menší vlezné.

Za tímto oplocením se nalézal stánek JRC, asi jediné místo s nápisem ATARI. Množství prodavačů za pultem obsluhovalo nápor zájemců o hry, zřejmě hlavně pro Jaguára. Jinak jsem v nabídce viděl snad jen ALERTy. Zklamalo mě vypuštění nabídky doplňků pro 8-mi a 16-ti bitové počítače ATARI.

V pavilonu P byla k dispozici herní technika pro pařany a to hojně obstoupená. Zde byly k vyzkoušení i přístroje od ATARI dodané JRC.

Pavilon E byl opět věnován menším firmám. Ovšem ty úplně malé, které by mohly být snad i zajímavější, zde samozřejmě chybí. Ono to bude něco stát, taková účast.

Nejdříve jsem se na chvíli zastavil u známého břeclavského K-Softu. I jejich nabídku opanovaly disky CD-ROM. Koupil jsem si katalog CD na disketě, jenže seznam je ve vlastním formátu přiloženého programu pro PC a tak je mi asi na nic. Jiná nabídka hardwarových doplňků byla dosti omezená.

Viděl jsem stánek firmy INFOS systém bývalého prostějovského majitele počítače ATARI. Jeho náplní jsou DTP služby a prodej různého hardware. Ani jsem si expozici nestačil prohlédnout, protože šéf tam nebyl a přítomná osoba mi ihned po mém přiblížení nabízela PC notebook. Raději jsem volil rychlý ústup.

Zajímavým reklamním nápadem byl počítač ponořený do akvária, u čehož byl nápis "Počítače od nás pracují skutečně všude!". Škoda, že jsem si nezapamatoval jméno firmy. Téměř celé to mohl být podfuk, ale monitor pod vodou skutečně pracoval.

Od začátku jsem byl zvědavý na vydavatele literatury. V pavilonu označeném jako software byly umístěny KOPP, G-comp, BEN, UNIS a dovozce zahraničních knih PLUS. Pěkný nárůst titulů jsem pozoroval u mého oblíbeného vydavatelství KOPP. Takže mě to něco stálo, neboť jsem si koupil druhý díl učebnice Céčka a grafické výpočty v Céčku.

U BENa jsem koupil knihu Operační systémy, vlastně jenom proto, že její autor píše o "nekompatibilních" procesorech a počítačích. To je šílené, že?

Samozřejmě nechci zapomenout na vydavatele časopisů jako CHIP, Softwarové noviny, Elektronika. Nevynechal jsem ani Gradu, protože ta měla venku svůj zvláštní menší stánek hustě navštívený.

V pavilonu S byly soustředěny multimédia. Neviděl jsem prakticky nic jiného, než v nabídkách vyskytujících se i na předchozích místech. Čekal bych nějaké předvádění, či tak něco úžasného. Prostě jsem byl trošku zklamaný.

Na volném prostranství probíhala propagační akce firmy Expert a partner. Pomocí mohutného autojeřábu zde probíhaly skoky z výšky tuším 50 metrů. Je to taková šílenost, kdy v místě dopadu není rozumně umístěný vodní bazén, ale betonový plac. V celé hodiny skákali ukázkově profesionálové, jinak měli možnost zdarma vystavovatelé. Ne tedy veřejnost.

Závěrem můžu říci, že INVEX sice již není obzvlášť poutavou akcí pro majitele počítače ATARI, ale více by mě mrzelo, kdybych u toho nebyl. Nakonec je to jen jednou za rok, takže příště zase.

-ZB-