Určitě jste se již setkali u spousty programů s výstražným nápisem "All rights reserved", obvykle ještě doprovázeného několika vykřičníky. Autor (popřípadě distributorská firma) tím dává najevo, že si nepřeje, aby se tento program rozšiřoval jinak, než legálním zakoupením. Existují však i programy, ve kterých je psán pravý opak.
"K volnému použití", "Volný program" - tak by se daly stručně charakterizovat tyto nápisy, umístěné v hlavičkách programů. Znamenají, že autor povoluje (nebo si dokonce přeje) rozšiřování tohoto programu od uživatele k uživateli. Důvod pro takovéto označení programu může být různý: Autor vyrobil tento program pro reklamní účely nebo ho považuje za natolik malý (rozsahem či významem), že nepředpokládá zájem z řad uživatelů o jeho zakoupení. Takový program můžete bez obav a černého svědomí používat a kopírovat dalším.
Tady je situace poněkud jiná. Většinou se jedná o to, že autor není schopen sám zajistit distribuci programu. Proto dá program "do oběhu" s označením SHAREWARE a s udáním sharewarového poplatku (někdy i rozmezí - můžete si vybrat dle vlastního uvážení). Pokud se takový program dostane až k vám, máte možnost zdarma program vyzkoušet a pak se rozhodnout:
V obou případech můžete (zdarma!) poskytnou tento program dalším zájemcům.
Je jen na vás, pro kterou z možností se rozhodnete. Sharewarové poplatky bývají většinou nízké a jejich uhrazením:
Chápejte prosím tento článek jako osvětlení pojmů označujících druhy programů z hlediska jejich rozšiřování. Nechci nikomu "sahat do svědomí" - každý ať se sám rozhodne, které programy bude používat a zda se mu uhrazení poplatků do budoucna vyplatí.