Je libo PD nebo SHAREWARE?

Určitě jste se již setkali u spousty programů s výstražným nápisem "All rights reserved", obvykle ještě doprovázeného několika vykřičníky. Autor (popřípadě distributorská firma) tím dává najevo, že si nepřeje, aby se tento program rozšiřoval jinak, než legálním zakoupením. Existují však i programy, ve kterých je psán pravý opak.

PD (tj. Public Domain), FREEWARE

"K volnému použití", "Volný program" - tak by se daly stručně charakterizovat tyto nápisy, umístěné v hlavičkách programů. Znamenají, že autor povoluje (nebo si dokonce přeje) rozšiřování tohoto programu od uživatele k uživateli. Důvod pro takovéto označení programu může být různý: Autor vyrobil tento program pro reklamní účely nebo ho považuje za natolik malý (rozsahem či významem), že nepředpokládá zájem z řad uživatelů o jeho zakoupení. Takový program můžete bez obav a černého svědomí používat a kopírovat dalším.

SHAREWARE

Tady je situace poněkud jiná. Většinou se jedná o to, že autor není schopen sám zajistit distribuci programu. Proto dá program "do oběhu" s označením SHAREWARE a s udáním sharewarového poplatku (někdy i rozmezí - můžete si vybrat dle vlastního uvážení). Pokud se takový program dostane až k vám, máte možnost zdarma program vyzkoušet a pak se rozhodnout:

  1. Program budete pro vlastní účely používat. V tomto případě byste měli zjistit výši sharewarového poplatku a tento zaslat (se svou adresou a udáním, o jaký program se jedná) na adresu uvedenou v programu (nebo v dokumentaci).
  2. Program nepotřebujete a nebudete ho používat. Nic neplatíte, ale program nebudete používat.

V obou případech můžete (zdarma!) poskytnou tento program dalším zájemcům.

Je jen na vás, pro kterou z možností se rozhodnete. Sharewarové poplatky bývají většinou nízké a jejich uhrazením:

  1. honorujete autora za používání jeho programu.
  2. zajistíte si zaregistrování u autora. V případě, že tento autor vyrobí další programy (třeba i AllRigRes), může nabídnout registrovaným uživatelům nějaké výhody (slevy apod.)
  3. podpoříte autora ve vytváření dalších produktů. Autor bude motivován pro vytváření dalších (třeba opět SHAREWARE) programů, které se vám mohou také hodit a od jejichž výroby by mohl z důvodu neocenění vynaloženého úsilí upustit. A pozor, počítačová platforma, pro kterou neexistují programátoři, je mrtvá..

Chápejte prosím tento článek jako osvětlení pojmů označujících druhy programů z hlediska jejich rozšiřování. Nechci nikomu "sahat do svědomí" - každý ať se sám rozhodne, které programy bude používat a zda se mu uhrazení poplatků do budoucna vyplatí.