Před nedávnem nám do redakce přišel dotaz na hru STAR RAIDERS a my jsme nedokázali poradit, jak tuto hru hrát. Ozval se nám pan L.Renner, který nám (a tedy i Vám) sdělil několik rad:

K dohrání hry je potřeba používat také klávesnici (ne jenom joystick). Cílem hry je zničit všechny typy nepřátel - zejména v domovské galaxii, odkud neustále přilétají, jinak budou napadat váš solární systém. Nepřátelská města musíte zničit bombami (viz. příslušná klávesa).


Zájemce o stavbu MIDI interface se ptá, jaká je to vlastně hodnota 50 M vyhlazovacího kondenzátoru, která je uvedena ve schématu.

Při kreslení schematu jsem zcela bezmyšlenkovitě přepsal označení kondíku z originálního podkladu a vůbec mě nenapadlo, že může dojít k nejasnostem. Samozřejmě že když jsem měl před mnoha lety pájku prvně v ruce, tak mi chvíli trvalo pochopit dvojí systém vyjadřování hodnot kondenzátorů.

Prvním způsobem je používání odvozených jednotek ze základního Faradu. Jsou to pikofarady, nanofarady, mikrofarady, milifarady.

Druhý způsob se vyvinul zřejmě vlivem praxe, což můžu jen tak odhadovat. Základní jednotka Farad je totiž příšerně veliká a nepoužívaná. V radiotechnice se nejčastěji naopak vyskytují kondenzátory o kapacitách vyjádřitelných jednotkou nejmenší, čili pikofaradem.

Vezmeme-li tedy tuto jednoku za myšlený základ, pak označení velkým písmenem K neznamená tisíc (kilo) Faradů, což by se značilo KF, ale tisíc pikofaradů. V prodejnách pro elektroniky se běžně žádají hodnoty třeba 100 kilo. Je to totéž, jako 100 nanofaradů.

Písmeno M znamemá milion (mega) pikofaradů. 1 M je tedy 1 mikrofarad. (Označení není převzato z výslovnosti mikro, ale z předložky mega.)

Písmeno G je miliarda pikofaradů (giga), často se vyjadřuje v tisících mikrofaradech, málo používané jsou milifarady (vyjímku tvoří novější kondenzátory).

Tento způsob se ujal dávno před počítači, ovšem docela se hodí. Běžně totiž není řecký znak mikro na klávesnici dostupný. Sice by šel třeba do Čapka dodělat, ale na úkor nějakého jiného znaku.

-ZB-

Již minule jsem měl na svém pracovním stole dotaz na TURBO DOS XE. Je to zajímavý DOS, má řadu předností a také několik podvratných závad. Bylo mě líto odpovídat, že se o něm nic neví, tak jsem dotaz přešel.

To bylo dobře, protože jsem pak zjistil, že jsem si jej i s manuálem dovezl z Prahy. Jenže dosud nemám zpracováno veliké sousto programů a textů koupených i zapůjčených od firmy EXMINSY. Předpokládám, že v budoucnu přijde řada na jeho recenzi.


Následující dopis je velmi zajímavý:

Vážený ataristo!

Chtěl bych vydávat svůj disketový magazín (v případě zájmu alespoň 50 ataristů bych ho vydával i v kazetové verzi). Tento magazín by obsahoval návody kódy, plánky her, inzeráty,...

Byl by volně šiřitelný, ale předplatileté (jedno číslo by stálo cca 25,-Kč) by měly výhodu k magazínu by bezplatně dostávali demoverze her a programů...

Svoje příspěvky (inzeráty, kódy, mapky, nápady co by měl magazín obsahovat) můžete posílat na adresu:

    Pavel Koloděj ml.
    Jabloňová 884
    Valtice
    691 42
    tel.: 0627/94 643

1. číslo vyjde asi za měsíc.

Toto je kompletní obsah dopisu zaslaného do Rožnova. Celý projekt se mi zdá tak trochu pochybný. Dal jsem ho alespoň sem, protože nechci vypadat jako bych chtěl zatajovat informace a přezíravě se koukat na konkurenční snahy.

Dopis byl sice tištěný inkoustovou tiskárnou, ale obsahoval několik pravopisných chyb a zcela chybí datum, podle něhož by se odvodilo, za který měsíc vlastně první číslo vyjde. Nevíme ani, zda tento dopis do Flopu zaslal autor osobně, nebo někdo jiný (chyběl podpis a jakékoliv vysvětlení). Na poštovním razítku je 31.8., takže uvidíme.

Čtenář z Českého Brodu nám poslal několik návrhů v řešení synchronizace obrazových signálů jako reakci na dotaz uvedený již před časem.

Tazatel není přímo z Prostějova, zajedu za ním po dokončení magazínu. Myslím ale, že problém vyřešený nemá, jinak by dal snad vědět.

Já bych také rád signály míchal, ale nejsem tak zběhlý v elektronice vf, abych si stavěl nějaké zařízení sám. Zaujala mě velmi možnost využití nějakého lepšího videa. Sám uvažuji v dohledné době o zakoupení kvalitnějšího výrobku, který mimo jiné bude mít i funkci střihu (inzert). Pokud bych tak získal možnost snadného míchání obrazu z počítače a videa, pak poprosím později o bližší informace.

Jinak dopisy čtenářů NIKDY nekončí v koších, ani ty kritické. Všechny si doma uschováváme.