Poznámky k originální dokumentaci ARC

Při sestavování HYPERTEXTu se objevilo několik problémů s textem originálního manuálu k systému ARC.

Je tak dlouhý, že jej nelze načíst, a to dokonce ani do SPEEDCSCRIPTu. I kdyby šel, nebyl by téměř čitelný, protože je natvrdo formátovaný pro tiskárnu 80 znaků na šířku a na každém řádku má vymezerovaný levý okraj tisku.

Není možné upravit jej pro uveřejnění v magazínu, protože podmínkou volného šíření je zachování originálních souborů. A přidávat upravený text by bylo asi zbytečné plýtvání místem.

Protože originální text nejde nahrát ani do nejjednoduššího textového editoru, lze jej pouze zkopírovat přímo DOSem na tiskárnu. Je zde problém se stránkováním, nejlepší jsou tiskárny, které si počkají na vložení nového listu papíru.

V případě potřeby doporučuji provést si vhodnou úpravu nějakým konverzním prográmkem. Pro názornost jsem přiložil jeden narychlo upečený. Většinou je spouštím pro urychlení pod Turbobasicem a pracuji s daty v ramdisku.

Utilitka UPRAVDOC.BAS likviduje RETURNy na koncích řádků, pokud je jich více za sebou, pak jenom ten první, ruší mezery pro odražení levého okraje a rozdělí text na dvě části, aby se vešly do editoru. Nebylo by špatné upravit mazání RETURNů podle předcházejícího malého písmene, i rušení mezer.