Produkce nakladatelství GRADA

Mezi novými vydavateli literatury pro počítače a i jiné naučné patří vydavatelství GRADA k těm nejznámějším, nejrozšířenějším, nejdražším a nejdříve založeným. Vede zřejmě také v množství vydaných titulů.

K jejich produkci jsem získal nedůvěru po zakoupení knihy "dBase III plus-kompletní průvodce" za 350 korun. Rozsah stran je 650. Podle mě použitý styl sazby plýtvá místem na stránce a také text se mě zdá nafouklý. Hledal jsem v něm poučení o technice vytváření programů v tomto systému, ale dostal jsem jen rady typu dobře si promyslet problém, rozdělit si jej do menších celků a podobně. Protože mohla být chyba ve mě, půjčil jsem příručku programátorovi znalého práce s databází. Podle jeho vyjádření nenašel v ní žádný důležitý problém, který by nebyl v padesátistránkové příručce ze Slušovic.

Od GRADY se ale přece jen dají koupit zajímavé příručky. Zejména ty řady pro mládež "EDUCCA 99" mají slušnou úrověň a příznivou cenu.

Začínáme s programováním
Rudolf Kryl, Januš Drózd

počet stran 312, cena 119 Kč, A5, 199,

Myslím si, že tato kniha je dobře napsaná a srozumitelnou formou zavádí začátečníky do tajů algoritmizace a programování.

Používá při tom mimo všeobecný popis algoritmů i skutečný programovací jazyk Pascal. Ten není sice nejlepším řešením pro malý počítač ATARI, ale těžko již budou moderní učebnice používat BASIC. Spíše se dá očekávat postupný přechod na jazyk "C", tak jako v minulosti se přešlo z FORTRANu na PASCAL. Podle mě je text i tak srozumitelný a použitelný i pro ataristy - začátečníky. Navíc náš Turbobasic umožňuje také strukturovaně programovat a nezávisle na číslech řádků - ty si prostě odmyslete.


Od problému k algoritmu a programu.
Ivan Libicher, Pavel Topfer

pčet stran 120, cena 55 Kč, A5, 1992

Tato příručka obsahuje 20 řešených úloh ze středoškolských programátorských soutěží a kursů. Předpokládá znalosti algoritmizace úlohy a částečně středoškolskou matematiku.

Některé úlohy jsou řešeny více způsoby s popisem jejich výhodnosti. Algoritmy řešení jsou uváděny ve všeobecné formě nebo v jazyce PASCAL.

I tuto příručku bych doporučil našim zájemcům o programování. Přepis programů do BASICu by měl být pro toho, kdo pochopí jejich princip, poměrně jednoduchý. Její čtenář však již musí něco o programování vědět.

-ZB-