POZOR !! varování !!

Na našem trhu se objevila nová devítijehličková tiskárna LC-90 za velmi zajímavou cenu asi 5000 korun.

Tento výrobek však vinou neúplné dokumentace není vhodný pro spolupráci s naším počítačem, protože nejsou známé kódy pro její správnou konfiguraci. Průvodní text odkazuje pouze na použití přiloženého programu pro počítače PC.

Pokud to však půjde, pokusíme se chybějící informace zjistit sami a zveřejnit pro ty, kteří si tiskárnu již koupili.

Zatím si ji v případě nutnosti můžete nakonfigurovat u kolegy počítačem PC, naštěstí si tiskárna pamatuje nastavení i po vypnutí napájení.

Podobná situace je zřejmě i u inkoustových tiskáren Packard, které mi byly doporučovány pro lepší kvalitu tisku. Při zběžném prolistování příručky k jedné z nich jsem našel alespoň zmínku, kam si zájemce - programátor může napsat o publikaci popisující řídící kódy. Prostě bezva. Navíc k těmto tiskárnám se snad dodává čeština jen v provedení LATIN 2.

Situace u mojí nové CANON bubble jet BJ-230 je naštěstí příznivější. Řídící kódy pěkně v základní příručce, sada Kamenických ve dvou pracovních modech a v jednom i LATIN 2, poprvé jsem se dozvěděl o rozdílech v nastaveních znaková sada č.1 a č.2.

Nepříjemný problém mám v nefunkčním nasetování automatického odřádkování a pak jenom při tisku velikého Š.

Protože tiskárna má přímo vestavěný podavač papíru, uvědomil jsem si nutnost tisku střídavě liché a sudé stránky. Takovou možnost potřebují i uživatelé tisknoucí na traktorový papír pro výsledný efekt oboustranného tisku.

Tyto jsem dříve sobecky přehlížel, protože sám používám pouze volné listy, ale nyní se budu problémem zabývat. Věc jsem konzultoval s autorem TEXTWRITERu, který ale nechce program k vůli tomu předělávat. Domluvili jsme se zatím na vytvoření externí rutiny pro tisk připraveného dokumentu. Jak ale na Čapka, to zatím nevím. Mimochodem, podavače lze dokopit i k některým jehličkovým tiskárnám, ale například cena tohoto lákavého doplňku pro LC-20 kolem 2000 Kč se mi jeví poněkud odpuzující.

Praktické skušenosti s provozem bublinky na malém počítači zveřejním později, zatím jsem jen tisknul nějaké texty. (rychle, tiše, draze ...)

-ZB-