Soutěž "Zlatý joystick"

O soutěži "Zlatý joystick" jsem se dozvěděl v časopise EXCALIBUR. Ihned mě zaujala a měl jsem štěstí, že jednou z kvalifikačních prodejen byla firma T.N.C. v Prostějově.

Pro zájemce zde byl k dispozici jeden počítač PC 386, později vyměněný za AMIGu. Vstupní poplatek za jednu hru byl deset korun, za tuto cenu mohl hráč zahrát jednu hru a obdržel samolepku. Majetní hráči se tak mohli řádně vytrénovat. Vyskoké skóre šéf firmy Tomáš Novák evidoval.

Soutěžící měli v týdenních intervalech nabídnuté tři hry. Nejlepší hráč každé z nich se kvalifikoval do celostátního finále. Postoupit mohli tedy z každého kvalifikačího centra tři hráči.

Já jsem pařil hru "RAPTOR" v pěti pokusech. Tato hra je střílečka, další byly procházečka a karate. Tyto hry měly být jednotné v celé republice, ale asi se to přesně nedodrželo.

Do Prahy nás účastníky z Prostějova vezl sám šéf T.N.C. 4.prosince 1994. Z celé republiky se nás sešlo asi 36 gamesníků. Diváků bylo zato několik set, protože akce probíhala veřejnou formou a byla spojená s ukázkami a prodejem her. Prostě veliká reklamní šou. (show)

Pro finále soutěže byla připravena hra "DRAGON - Bruce Lee Story" pro herní konzolu JAGUAR. Jako bývalému ataristovi je mi nepříjemné poznamenat, že provedení bylo sice v krásné grafice, ale vlastní hratelnost za moc nestála. Více jsem se vyřádil kdysi na malém ATARI ve hře "International Karate"

Finální kolo se hrálo vyřazovacím způsobem ve vylosovaných dvojicích hráčů na dvě vítězná kola, souboj posledních dvou hráčů na pět.

Závěrečnému paření předcházela soutěž teoretická, v níž byla vyřazena celá polovina účastníků. Snad aby jsme my pařani nerostli pouze s ovladači v rukou. Časopis EXCALIBUR později tvrdil, že se tak oddělilo zrno od plev.

Já jsem se sice dostal do výběru 16 šťastlivců, ale hned v mém prvním zápase mě ten holomek protihráč vyřadil ve třech kolech.

Za zmínku stojí způsob zobrazování děje odlišný od běžných domácích podmínek. K Jaguáru bylo připojeno zařízení na projekci obrazového signálu a ten se tak promítal na veliké plátno v pozadí. Produkci zvuku obstarávala aparatura o výkonu mnoha wattů.

V soutěži získal prvenství redaktor časopisu "Level" Martin Kalivoda, jehož vzhled mě tvrdě odpuzoval. Přitom píše docela dobré články. Vyhrál sestavu PC 486 DX2/66, CD ROM, joystick, kterou jako přesvědčený amigista ještě ten den prodal. (podle informace v Levelu, vlastní prodej jsem neviděl)

Nás účastníky zklamalo celkové vyhodnocení, protože podle původně vyhlášených podmínek mělo být připraveno 80 hodnotmých cen. Výhra sice měla hodnotu asi 60 tisíc korun, ale byla jen jedna. Říká se "sliby chyby".

Zakoupil jsem si alespoň laciné diskety, konkrétně 3.5" DD balíček deseti kusů v plastickém pouzdru za 140 korun. Líbila se mi také předváděná hra "Alien vs Predator" jako novinka pro Jaguára. Udivil mě na ní plynulý průběh v Truecoloru.

Jiří Hradil