Protože ani polský program TurboWatson, ani nejnovější Hejkal (Flop č.30) nedovedou pracovat se sektory o velikosti 256 bajtů, byl sestaven tento soubor DDR.COM. Spouští se z běžné diskety (formátované na 1009 jednoduchých sektorů) známým způsobem (D1:DDR a Po uvodním obrázku si volíme číslo drivu (1,2,8) s předvolbou 1 (stačí stisk klávesy Dále si vybereme hustotu sektorů na disketě, S nebo D (předvolba S).
A teď se nám vypisuje knihovna po 8-16 souborech (včetně zrušených souborů). Všechna čísla jsou v celém programu v hexadecimálním tvaru. Stiskneme libovolné tlačítko a vypíše se další porce souborů. Po skončeném výpisu direktoráře se dostáváme k volbě tisku celé knihovny, a to s možností tisku vlevo-vpravo na papír. Program pracuje s tiskárnou EPSON (kondensovaným typem písma). V případě jiného typu tiskárny by bylo nutné program upravit.
Když už nepotřebujeme tisknout direktorář, přechází program - po stisku libovolné klávesy - do své druhé části a automaticky zobrazí 4.sektor (004) diskety. Má-li sektor hustotu S, pak v hlavičce tabulky je uvedena jeho užitná délka, $7D, t.j. 125 bajtů. Poslední tři bajty každého takového sektoru - jak jistě všichni programátoři vědí - vypovídají o pořadovém čísle souboru, o adrese následujícího sektoru a o naplnění tohoto sektoru.
Pracujeme-li s hustotou D, tak do oken na obrazovce se vypíše jen polovička sektoru, druhou půlku tam dostaneme stiskem klávesy mezerník V levém okně jsou skutečná kódová čísla, v pravém okně jejich znaky. (Poznámka: Kod $9B je pro jednoduchost zobrazen znakem příslušejícím kódu $1B.)
Nápovědu (HELP) si zobrazíme v okně, které vyvoláme stiskem Další sektor (Sec + 1) si zvolíme tlačítkem <+> bez CTRL, a u hustoty S lze použít též Výpis znaků v pravém okně, odpovídající kódům v levém okně je automaticky proveden v soustavě ASCII. Chceme-li tam mít znaky příslušející internímu kódu ATARI, pak stiskneme kombinaci kláves Skokem se můžeme dostat na libovolný sektor, když vyťukáme jeho číslo - jako 3 znaky (hexadecimální cifry) - a stiskneme Nedoporučuji při práci s D-sektory volat BOOT-sektory č.001 až 003!
U formátu Single máme max.720 sektorů (t.j.$2D0), u formátu Enhanced je 1040 ($410), u formátu Double je 720 dvojitých sektoru a konečně u Quad máme 1440 ($5A0) D-sektorů k dispozici (samozřejmě z tohoto počtu musíme odečíst BOOT sektory, sektor s mapou diskety a VTOC sektory $169..$170).
Chceme-li ukončit práci s danou disketou stiskneme Kromě uvedené inspekce diskety lze ještě:
Zejména poslední možnost - editaci sektorů - lze výhodně využít k modifikaci nebo opravě souborů-dat přímo na disketách. Musíme ovšem postupovat opatrně, abychom si soubory nezničili.
Zajímavé výsledky dostaneme, když budeme inspicírovat svůj RamDisk (pokud ho vůbec máme), ale to už si zjistíte sami.
Vladimír Liška, Pardubice
Poznámka redakce:
Tento program považujeme za velice zdařilý a jsme rádi, že jej můžeme uveřejnit.
Musíme ale upozornit! Program netestuje STATUS I/O operace, takže pokud nemůže splnit, co se od něj žádá (např. zápis neexistujícího sektoru, disketa chráněna proti zápisu či cokoliv jiného), vůbec to nezjistí a tváří se jako by to provedl.